همه چیز درباره سونوگرافی سینه در کرج

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه در کرج، نوعی آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی برای مشاهده داخل سینه استفاده می‌شود. این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا هرگونه مشکلات احتمالی سینه را مشاهده کند و تشخیص دهد.

همچنین میزان جریان خون در سینه با این روش قابل مشاهده و تشخیص است. معمولا زمانی که پزشک به موردی مشکوک شده باشد، یکی از روش‌های تشخیصی که به بیمار توصیه می‌کند، سونوگرافی سینه است.

آشنایی با سونوگرافی سینه در کرج

پزشک یک دستگاهی شبیه به مبدل را روی پوست ناحیه سینه حرکت می‌دهد تا تصاویری از سینه‌ها را روی مانیتور مشاهده کند.

مبدل، امواج صوتی را ارسال می‌کند و از بافت سینه منعکس می‌شود. این امواج صوتی به قدری صدای بلندی دارند که قادر به شنیدن آن نیستید. 

مبدل، امواج صوتی منعکس شده را می‌گیرد و به صورت تصاویری داخل سینه قابل مشاهده است. فرد متخصصی که این آزمایش را انجام می‌دهد، می‌تواند دستگاه دیگری به نام پروب داپلر را نیز به مبدل اضافه کند. 

داپلر این امکان را به متخصص می‌دهد تا امواج صوتی که به مبدل فرستاده می‌شود را بشنود. با وجود این گزینه می‌توان متوجه شد که خون با چه سرعتی در یک رگ خونی جریان پیدا می‌کند و در کدام جهت جریان دارد.

اگر صدایی شنیده نشود یا صدای ضعیفی وجود داشته باشد، ممکن است به معنی انسداد جریان باشد. این نکته قابل ذکر است که سونوگرافی در بارداری بی‌خطر است؛ زیرا هیچ اشعه‌ای ندارد.

علاوه بر این، برای افرادی که به رنگ کنتراست حساسیت دارند نیز بی‌خطر است؛ زیرا طی این روش تشخیصی از هیچ رنگی استفاده نمی‌شود.

چه زمانی نیاز به انجام سونوگرافی سینه در کرج داریم

در اغلب مواقع سونوگرافی باید زمانی انجام گیرد که موردی در ماموگرافی یا معاینه فیزیکی سینه مشاهده و احساس شده است که ممکن است به‌صورت کیست پر از مایع یا جامد باشد.

سونوگرافی سینه معمولا برای غربالگری سرطان سینه انجام نمی‌شود؛ چراکه ممکن است علائم اولیه این بیماری در سونوگرافی قابل شناسایی و مشاهده نباشد.

نمونه‌ای از علائم اولیه که گاهی در سونوگرافی قابل مشاهده نیست می‌توان به رسوبات کوچک کلسیم به نام میکروکلسیفیکاسیون اشاره کرد.

پروسه سونوگرافی سینه

سونوگرافی معمولا در چنین مواردی قابل استفاده است:

 • بافت سینه متراکمی دارید و در ماموگرافی قابل مشاهده نیست.
 • در بارداری نباید ماموگرافی انجام دهید؛ زیرا از اشعه استفاده می‌شود در حالی که در سونوگرافی هیچ اشعه‌ای وجود ندارد. به همین جهت سونوگرافی سینه در کرج شرایط ایمن‌تری برای مادر و جنین خواهد بود.
 • کمتر از ۲۵ سال سن دارید.
 • گاهی پزشک از سونوگرافی برای بررسی غدد لنفاوی مجاور، جهت وارد کردن دقیق سوزن در بیوپسی یا خارج کردن کیست سینه استفاده می‌کند.

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم پزشک گاهی دلایل دیگری برای تجویز این آزمایش تشخیصی برای شما خواهد داشت.

آیا سونوگرافی سینه در کرج عوارض یا خطراتی دارد

همانطور که گفتیم سونوگرافی از نظر اشعه هیچ خطری برای شما ندارد، به همین جهت خانم‌های باردار نیز می‌توانند با خیال راحت این روش تشخیصی را انجام دهند.

گاهی توده‌های کوچک سینه یا تومورهای جامد با سونوگرافی قابل مشاهده نیست و در نهایت ماموگرافی برای تشخیص، تجویز می‌‌شود.

علاوه بر این چاقی یا داشتن سینه‌های بزرگ دقت سونوگرافی را به شدت کاهش می‌دهد. بسته به وضعیت سلامت هر فرد ممکن است خطراتی را برای آنها داشته باشد. حتما قبل از انجام آن هر نگرانی یا سوالی که دارید، با متخصص در میان بگذارید.

نکاتی که باید قبل از انجام سونوگرافی سینه در کرج در نظر داشته باشید

باید قبل از انجام این روش تصویربرداری به این موارد دقت داشته باشید:

 • از شما خواسته می‌شود که هرگونه زیورآلات و لباس را از کمر به بالا کاملا در بیاورید.
 • باید روی تخت به پشت دراز بکشید، سپس دستان خود را به بالای سر ببرید یا گاهی از شما خواسته می‌شود که در کنار خود بگذارید.
 • متخصص یک ژل شفاف را روی پوست می‌زند.
 • سپس مبدل را روی پوست فشار می‌دهد و آن ناحیه را مورد بررسی قرار خواهد داد.
 • پس از اتمام آزمایش، ژل را از روی سینه پاک می‌کنند.

مزیت سونوگرافی

آشنایی با مزیت و خطرات سونوگرافی

در ادامه مزیت‌ها و خطرات احتمالی مهم را برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • سونوگرافی‌ها غیر تهاجمی هستند، به این منظور که بدون سوزن یا تزریق پروسه تشخیصی صورت می‌گیرد.
 • گاهی اوقات ممکن است معاینات که با سونوگرافی انجام می‌گیرد کمی ناراحت‌کننده باشد؛ اما شرایط دردناکی را ایجاد نمی‌کند.
 • سونوگرافی در همه نقاط قابل انجام است و پروسه ساده‌ای دارد و همچنین نسبت به سایر روش‌های تصویربرداری ارزان‌تر است.
 • این روش بسیار ایمن است و از اشعه ایکس به کار برده نمی‌شود.
 • در طی این روش تصویر واضحی از بافت‌های نرم قابل مشاهده است که با اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی‌شود.
 • از آنجایی که این روش تصاویر خوبی را از بافت‌ها به نمایش می‌گذارد، گاهی به عنوان ابزارهای کمکی برای انجام تزریقات و بیوپسی با سوزن با دقت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • این روش تصویربرداری می‌توان تمامی مشکلات سینه با بافتی متراکم را نشان دهد.
 • در این روش کمک می‌شود تا تمامی ضایعات پستانی تشخیص و طبقه‌بندی شود.
 • با کمک سونوگرافی پزشک تشخیص می‌دهد که آیا مواردی که طی معاینات فیزیکی لمس کرده‌اند (مانند غده چربی یا کیست‌های خوش خیم) جدی بوده است یا خیر.
 • برای خانم‌های ۳۰ ساله یا بالاتر ماموگرافی همراه با سونوگرافی تجویز می‌شود. برای خانم‌های زیر ۳۰ برای آنکه متوجه شوند که نیازی به بیوپسی دارند یا خیر، تنها سونوگرافی کافی است.

خطرات سونوگرافی:

در طی این روش هیچ خطر شناخته شده‌ای برای بیماران مشاهده نشده است. گاهی تفسیر نتیجه برخی از تصویربرداری‌ها، به تصویربرداری‌های بیشتر، آسپیراسیون یا بیوپسی نیاز دارند. 

به‌طور مثال بسیاری از قسمت‌هایی که نگران‌کننده به نظر می‌رسند، غیر سرطانی است، در واقع مثبت کاذب نشان داده است.

محدودیت‌های سونوگرافی سینه

 • سونوگرافی سینه در کرج یکی از ابزارهای معاینات پستان است؛ اما جایگزین ماموگرافی سالانه نمی‌شود. بسیاری از سرطان‌ها در سونوگرافی قابل مشاهده نیستند. 
 • بسیاری از کلسیفیکاسیون‌هایی که در ماموگرافی مشاهده می‌شود، در سونوگرافی قابل مشاهده نیست. برخی از سرطان‌های اولیه سینه تنها به صورت کلسیفیکاسیون در ماموگرافی ظاهر می‌شوند. 
 • نتایجی که از MRI بیماری سرطان سینه را نشان می‌دهد گاهی در سونوگرافی مشاهده نمی‌شود. بیوپسی ممکن است برای اطمینان از مورد مشکوک تجویز شود. در اغلب مواقعی تفسیرهای مشکوکی که نیاز به بیوپسی دارند، سرطانی نیست.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

mobile-navمشاوره رایگان خدمات
09368329595