X
اینستاگرام دکتر دلشاد

پیشگیری از عفونت بعد از عمل ماموپلاستی

09057734032 نوبت دهی
عفونت بعد از عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی کاهشی، از رایج ترین روش های جراحی لاغری هستند که امروزه با استقبال افراد بسیاری روبه رو شده است. بعد از جراحی ماموپلاستی باید به مدت مشخصی استراحت کنید و برخی نکات را رعایت کنید اما در این میان ممکن است برخی افراد با عوارضی مواجه شوند مانند عفونت محل بخیه بعد از عمل ماموپلاستی، که این عارضه با درد و کبودی ناحیه جراحی آغاز شده و نیاز به رعایت برخی موارد دارد.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

برخی عوارض بعد از جراحی ماموپلاستی

  • اسکار جراحی ماموپلاستی

محل بخیه عمل ماموپلاستی ممکن است به مفدار کمرنگی باقی بماند که یکی از عوارض این عمل زیبایی است که معمولاً تا چند ماه بعد از عمل به طور کامل رفع می‌شود. استفاده از سوتین های ماموپلاستی و استریل کردن مداوم جای بخیه ماموپلاستی از مهم ترین اقدامات برای درمان اسکار و محل جراحی  می‌باشد.

  • عفونت بعد از عمل ماموپلاستی

یکی دیگر از خطرات و عوارض عمل ماموپلاستی ایجاد کبودی، التهاب و در برخی شرایط عفونت است. اگر محل زخم را به درستی ضد عفونی نکنید، تجمع باکتری و مایعات اضافی می‌تواند منجر به ایحاد عفونت و تورم شود که در این شرایط توصیه می‌کنیم حتماً تحت نظر پزک اقدام به درمان محل جراحی نمایید.

  • درد و تورم

کاملاً داشتن درد و تورم بعد از جراحی ماموپلاستی طبیعی است و اگر به موقع از مسکن و آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید بعد از گذشت چند روز به حالت طبیعی خود باز خواهید گشت. درد و تورم بسیار شدید و غیر قابل تحمل می‌تواند به دلیل عدم مهارت و تسلط جراح و آسیب دیدگی نواحی حساس بدن باشد، که یک پزشک فوق تخصص جراحی سینه در این شرایط می‌تواند به شما کمک کند.

  • خونریزی

خونریزی بعد از جراحی به صورت نرمال وجود دارد و خود به صورت خودکار متوقف خواهد شد اما اگر خونریزی شدید شد باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

بروز عفونت بعد از عمل ماموپلاستی

چگونه از بروز عفونت عمل ماموپلاستی پیشگیری کنیم؟

اولین اقدامی که هم در نتیجه عمل و هم در دوران نقاهت بسیار تاثیر گذار است انتخاب یک پزشک و کلینیک مناسب و با تجربه است.

بسیاری از مراکز هستند که انجام عمل ماموپلاستی جزء یکی از خدماتی است که ارائه می‌دهند اما برخی مراکز فقط به صورت تخصصی بر روی این جراحی تمرکز دارند و همچنین دارای دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته ای است که درصد موفقیت انجام عمل ماموپلاستی را افزایش می‌دهد.

نوشیدن آب به صورت فراوان، ورزش بعد از عمل ماموپلاستی و رعایت یک رژیم غذایی اصولی و درست به تنظیم دمای بدن، افزایش گردش خون بهتر و دفع مواد زائد بسیار کمک می‌کند و از بروز عفونت و ایجاد تورم و التهاب جلوگیری می‌کند.

برخی روش هایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم در جلوگیری از بروز عفونت تاثیر بسزایی دارد:

  • مصرف آنتی بیوتیک قبل از عمل به دستور پزشک
  • استفاده از سرم شستشو و محلول ضد میکروب برای تعویض پانسمان جراحی
  • مصرف آنتی بیوتیک بعد از عمل
  • اطمینان از استریل بودن وسایل داخل اتاق عمل
  • تمیز کردن کامل پوست قبل از جراحی
  • بخیه زدن کمتر پزشک

تعویض صحیح پانسمان محل جراحی ماموپلاستی

اگر می‌خواهید در دوران مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی درگیر عفونت و التهابات ناشی از جراحی نشوید باید محل جراحی را به صورت کاملاً صحیح و اصولی پاکسازی کنید تا دوران نقاهت شما کوتاه تر شود. 

تا زمانی که از محل جراحی مایعات آبکب خارج می‌شود امکان رشد میکروب و بروز عفونت وجود خواهد داشت. در این زمان باید زخم را به صورت کامل بپوشانید و در صورت تعویض پانسمان کاملاً موارد بهداشتی را رعایت کنید. ترشحات زخم نباید با پانسمان برخورد داشته باشد چرا که باعث انتقال میکروب می‌شود.

درمان عفونت بعد از عمل ماموپلاستی

چگونه عفونت ماموپلاستی را درمان کنیم؟

بر اساس میزان عفونت در دوران نقاهت جراحی کوچک کردن سینه، درمان متفاوت خواهد بود. در ابتدای شروع درمان از انواع کمپرس و داروهای درمانی استفاده می‌شود تا نتیجه مورد نظر حاصل شود. چنانچه عفونت ناحیه جراحی با گذشت این دوره تغییر نکند و شدیدتر شود، آنتی بیوتیک به صورت وریدی تزریق شده و اگر این راه هم کارساز نبود، آنتی بیوتیک از راه خوراکی تجویز خواهد شد.

باز کردن ناحیه جراحی شده به منظور خارج کردن چرک و عفونت، توسط پزشک انجام می‌شود. افرادی که پروتز سینه انجام داده‌اند و درگیر عفونت شده‌اند، باید ابتدا پروتز ها را از سینه خارج کنند.

در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد عمل ماموپلاستی در کرج با کلینیک دکتر بلال دلشاد تماس گرفته و سوالات و ابهامات خود را در این زمینه برطرف نمایید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید