X
اینستاگرام دکتر دلشاد

عمل ماموپلاستی چیست؟ هر آنچه باید درباره آن بدانید!

09057734032 نوبت دهی
عمل ماموپلاستی چیست؟

بسیاری از افراد به دنبال انجام جراحی ماموپلاستی هستند اما نمی‌دانند که چه پروسه ای طی می‌شود. در صورتی که شما نیز جز این افراد هستید، توصیه میکنم این مقاله را که توسط دکتر بلال دلشاد بهترین جراح ماموپلاستی کرج تهیه شده مطالعه کنید. امروزه انجام عمل ماموپلاستی جزء جراحی های زیبایی پر طرفدار در میان خانم ها محسوب می‌شود.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یعنی بخشی از سینه که شامل بافت و چربی اضافی می‌باشد به منظور کاهش حجم سینه با استفاده از برش های کوچک بر روی سینه برداشته شود. افرادی که دارای سینه های بیش از حد بزرگ هستند برای درمان عارضه ماکروماستی باید ماموپلاستی کاهشی انجام دهند. هدف اصلی در ماموپلاستی کاهشی برداشتن بخشی از سینه می‌باشد. جراحی کوچک کردن سینه باید به صورت دقیق و صحیح صورت گیرد تا آسیبی به فرد وارد نکند و عوارضی در پی نداشته باشد.

ماموپلاستی کاهشی

چه افرادی برای انجام عمل ماموپلاستی مناسب هستند؟

برخی افراد به دلیل بزرگ بودن بیش از اندازه سینه ها دچار مشکلاتی نظیر کاهش اعتماد به نفس، شانه درد، گردن درد و مواردی از این قبیل می‌شوند که بهترین گزینه برای این افراد انجام عمل ماموپلاستی کاهشی در کرج توسط دکتر بلال دلشاد می‌باشد. افرادی که از سن بلوغ گذر کرده‌اند و سینه هایشان نمودار رشد خود را تکمیل کرده است نیز برای انجام این عمل مناسب هستند.

چرا ماموپلاستی کاهشی انجام می‌شود؟

به منظور رفع برخی مشکلاتی که به دلیل بزرگ بودن بیش از اندازه سینه برای بانوان پیش می‌آید، عمل ماموپلاستی کاهنده انجام می‌شود. برخی افراد به دلیل بزرگ بودن بیش از اندازه سینه های خود نمی‌توانند لباس دلخواه و مورد نظر خود را بپوشند و یا نمی‌توانند در بسیاری از فعالیت های ورزشی شرکت کنند. همین تاثیرات منفی در روند فعالیت های روزانه این افراد سبب تصمیم و سوق به سمت انجام عمل ماموپلاستی کاهشی می‌شود.

چه زمانی باید انجام عمل ماموپلاستی را به تعویق بیندازید؟

بانوان عزیز مهم ترین موردی را که باید در خصوص انجام این جراحی در نظر داشته باشند، در خصوص زندگی آینده و بارداری است. ممکن است بعد از انجام این جراحی و بارداری کمی پروسه شیردهی بعد از ماموپلاستی چالش برانگیز شود. البته تکنیک های جدید و به روز جراحان ماهر در بروز این عارضه جلوگیری می‌کند اما به هر حال باید این احتمال را در نظر داشت.

مورد بعدی تصمیم برای کاهش وزن است. افرادی که می‌خواهند به صورت جدی ورزش کنند و رژیم غذایی سختی رعایت کنند ابتدا وزن خود را ثابت نگه داشته و بعد اقدام به انجام جراحی نمایند.
در صورتی که وزن ثابتی ندارید و می‌خواهید باردار شوید حتما انجام عمل ماموپلاستی را به تعویق بیاندازید.

نقش جراح سینه در عمل ماموپلاستی

 • اولویت بودن سلامت بیمار
 • مشاوره دادن و راهنمایی های لازم
 • فرم دهی و زیبا سازی سینه متناسب با فرم بدن بیمار
 • ذکر تمام موارد ضروری قبل و بعد از عمل به منظور مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

اقدامات قبل از عمل ماموپلاستی

 1. انتخاب یک جراح ماهر و حاذق در زمینه جراحی های زیبایی سینه
 2. انجام تمام آزمایشات لازو و تجویز شده توسط پزشک
 3. قطع مصرف داروهای ضد انعقاد خون و رقیق کننده مانند آسپرین
 4. خودداری از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از یک الی دو ماه قبل از جراحی
 5. منع مصرف خوراکی و نوشیدنی از 8 ساعت قبل از جراحی
 6. استحمام قبل از جراحی

جراح سینه پیش از عمل ماموپلاستی چه مواردی را بررسی می کند؟

 • پرونده پزشکی و سلامت عمومی بیمار
 • توجه به خواسته ها و انتظارات بیمار
 • ارائه توضیحاتی در خصوص روند جراحی
 • آموزش نحوه مراقبت از محل جراحی
 • انجام معاینات فیزیکی

مزایای انجام جراحی ماموپلاستی

 • زیبا سازی و خوش اندام شدن فرد
 • بر طرف سازی نواقص سینه
 • حذف چربی های اضافی
 • بهبود ظاهر سینه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • توانایی شرکت در فعالیت های ورزشی

شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی‌ چگونه است؟

پرتکرار ترین سوالی که ذهن متقاضیان جراحی ماموپلاستی را درگیر می‌کند این است که فرایند شیردهی بعد از عمل تغییر حجم سینه امکان پذیر است یا خیر. شیردهی پس از عمل ماموپلاستی و یا لیفت سینه کاملاً امکان پذیر است اما ممکن است کیفیت آن مانند پیش از جراحی نباشد. ممکن است ماموپلاستی باعث از دست دادن عملکرد مناسب اعصاب به دلیل برش یا قطع رشته های عصبی این ناحیه شود. بنابراین به شما توصیه می‌شود ابتدا تصمیم قطعی برای بارداری گرفته وسپس اقدام به انجام عمل ماموپلاستی نمایید.

شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی

تشریح گام به گام ماموپلاستی

تکنیک استفاده شده برای انجام عمل ماموپلاستی بر اساس موقعیت و شرایط بیمار، ساختار سینه ها، میزان کاهش دهی بافت سینه، انتظارات فردی و توصیه پزشک توسط خود جراح انتخاب می شود. در ادامه تمامی مراحل انجام عمل ماموپلاستی را به صورت مرحله به مرحله بازگو می‌کنیم.

گام اول : بیهوشی برای انجام عمل ماموپلاستی

برای انجام این عمل بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد تا در طول جراحی هیچ چیزی احساس نکند. این که بیمار باید با بی حسی موضعی و یا بیهوشی تحت جراحی قرار بگیرد کاملاً بستگی به نظر پزشک دارد.

گام دوم : برش در عمل ماموپلاستی

گزینه های برش در عمل کاهشی پستان شامل موارد زیر می باشد:

 • برش دایره ای در اطراف هاله پستان

برش های ایجاد شده به منظور کاهش حجم سینه، به صورت اسکارهای دائمی و قابل رویت بر جای می‌مانند اما محل قرار گرفتن آنها به گونه ای است که به راحتی با سوتین یا مایو قابل پوشش دهی می‌باشند.

 • برش راکت شکل یا سوراخ کلیدی

این برش در اطراف هاله ایجاد شده و به صورت عمودی به سمت خط چین سینه ادامه پیدا می‌کند.

 • الگوی T برعکس یا الگوی لنگر شکل

این برش از حاله به صورت عمودی رو به پایین ایجاد شده و تا زیر سینه ادامه می‌یابد.

گام سوم: برداشتن بافت ثابت کردن سینه ها در موقعیت جدید

در این مرحله بعد از ایجاد برش، نوک سینه ها در موقعیت جدید قرار داده می‌شوند. بافت سینه نیز برداشته می‌شود و در ادامه سینه ها بالا کشیده شده و فرم می‌گیرند. در سینه های بسیار بزرگ لازم است هاله و نوک سینه نیز کوچک شود.

گام چهارم: بخیه زدن برش های عمل ماموپلاستی

جراح برای حفظ سینه ها در موقعیت صحیح و پوشش دهی بافت سینه، از لایه های عمیق پوست تا لایه های سطحی را بخیه می‌زنند. خطوطی که از برش ها و بخیه بر جای می‌ماند دائمی خواهد بود. البته به مرور زمان، این برش ها بهبود یافته و کمرنگ تر خواهند شد. بیماران می‌توانند با تجویز پزشک از کرم ها و روغن های ترمیم کننده استفاده کنند.

گام پنجم : مشاهده نتایج ماموپلاستی

نتایج جراحی بلافاصله بعد از تکمیل جراحی قابل رویت نمی‌باشد. باید تا از بین رفتن کامل التهابات و تورم جراحی صبر کنید تا بتوانید نتیجه واقعی را مشاهده کنید.

تا چه مدت بعد از ماموپلاستی باید به پشت خوابید؟

بیمار باید حداقل به مدت 2 هفته به صورت طاق باز بخوابد. شما می‌توانید از حالا نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی را تمرین کنید تا بعد از جراحی دچار مشکل نشوید همچنین باید حواستان باشد که به پهلوها نچرخید زیرا ممکن است به بخیه های محل جراحی فشار وارد شود. شما می‌توانید از بالش های V شکل که مختص به جراحی های زیبایی طراحی شده‌اند استفاده کنید.

صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

آیا حس سینه ها بعد از جراحی ماموپلاستی از بین می رود؟

ممکن است در سینه های خود بعد از ماموپلاستی هیچ احساسی نداشته باشید که کاملاً طبیعی است و یک عارضه کوتاه مدت است. اکثر بیماران حدود 6 ماه بعد از جراحی دوباره حساسیت طبیعی نوک سینه خود را بدست می آورند که ممکن است در بعضی دیگر این حس دوباره ظاهر نشود. در صورتی که پزشک از تکنیک های غلط برای جراحی استفاده کند عوارض شدیدی شامل حال شما می‌شود که باید در انتخاب پزشک بسیار دقت کنید.

عمل ماموپلاستی چه عوارضی دارد؟

راه‌حل کاهش ورم سینه بعد از عمل ماموپلاستی

 • استفاده از کمپرس یخ
 • عدم پوشیدن لباس های تنگ و چسبان
 • کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • استفاده از کرم های مخصوص
 • ورزش بعد از ماموپلاستی

همچنین باید از انجام موارد زیر بعد از جراحی ماموپلاستی اجتناب کنید:

 • خم شدن
 • انجام فعالیت های سنگین
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • خوابیدن روی شکم
 • ورزش های سنگین
 • رژیم غذایی نادرست
 • رعایت نکردن بهداشت فردی

آیا ماموپلاستی موجب سرطان سینه می شود؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که انجام این جراحی سرطان زا خواهد بود در صورتی که به دلیل کاهش بافت سینه این جراحی تا حدودی از بروز سرطان نیز جلوگیری می‌کند. از طرفی کوچک کردن سینه موجب راحت تر کردن معاینات و تشخیصات پزشکی نسبت به سرطان سینه می‌شود که این ویژگی در درمان سرطان سینه نیز نقش موثری خواهد داشت.

عمل ماموپلاستی و سرطان سینه

خارش نوک سینه بعد از عمل ماموپلاستی

در زمان مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی، بعد از گذشت چند روز ممکن است در نواحی برش ها، بخیه ماموپلاستی و حتی نوک سینه خود احساس خارش کنید. احساس خارش در نوک سینه نشانه ای از ترمیم زخم است و نیازی نیست بخاطر این موضوع نزد پزشک بروید. نواحی جراحی را به هیچ وجه نباید لمس کنید و یا خارش دهید زیرا به بافت ها آسیب جدی وارد می‌شود. برای کمک به تسکین حس خارش از پمادهای تجویز شده توسط جراح سینه، استفاده کنید. اگر میزان خارش شما بعد از جراحی زیاد و غیر قابل کنترل شد، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای دریافت نوبت نزد دکتر بلال دلشاد فوق تخصص جراحی سینه در کرج می‌توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل نمایید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید