X
اینستاگرام دکتر دلشاد

لامپکتومی چیست- لامپکتومی در کرج

09057734032 نوبت دهی
لامپکتومی چیست- لامپکتومی در کرج

 سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که باعث ایجاد اختلال در عملکرد تقسیم سلولی واقع در سلول های سینه می‌باشد. جراحی لامپکتومی در کرج نوعی درمان رایج برای درمان سرطان سینه در کرج است. در طی این روش برخلاف ماستکتومی ‌که کل سینه برداشته می‌شود، سلول‌های سرطانی را با حاشیه کمی از بافت سالم سینه خارج می‌کنند.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

جراحی لامپکتومی در کرج نوعی درمان رایج برای درمان سرطان سینه در کرج است. طی این روش برخلاف ماستکتومی ‌که کل سینه برداشته می‌شود، سلول‌های سرطانی را با حاشیه کمی از بافت سالم سینه خارج می‌کنند.

در حقیقت با انجام این عمل و درمان بیمار، سینه ظاهر و شکل طبیعی خود را حفظ خواهد کرد. پس از لامپکتومی ممکن است به پرتودرمانی یا سایر درمان‌های مرتبط با سرطان نیاز داشته باشید.

آشنایی بیشتر با روش درمانی لامپکتومی

لامپکتومی‌ که به عنوان ماستکتومی جزئی شناخته می‌شود نوعی جراحی سرطان پستان است که طی آن یک تومور به علاوه حاشیه‌ای از بافت اطراف سرطان را خارج می‌کنند.

این روش درمانی، نوعی جراحی برای حفظ پستان است؛ زیرا در مقایسه با ماستکتومی‌ که کل سینه خارج می‌شود، سینه طبیعی شما به همان شکل دست نخورده باقی خواهد ماند.

معمولا پس از جراحی، پرتو درمانی بافت سینه برای جلوگیری از رشد مجدد بیماری سرطان در سینه توصیه می‌شود.

چه افرادی نیاز به لامپکتومی دارند؟

این دسته از افراد نیاز به انجام این نوع عمل جراحی دارند:

  • بیماری سرطان تنها یک ناحیه از سینه را تحت تاثیر قرار داده است.
  • تومور نسبت به اندازه سینه، اندازه کوچکی دارد.
  • می‌توانید روند پرتو درمانی را ادامه دهید.

پزشک باید اطمینان داشته باشد که پس از خارج کردن تومور، بافت سینه به اندازه کافی وجود دارد.

لامپکتومی در کرج

چه زمانی این روش گزینه خوبی برای شما نیست؟

گاهی اوقات پزشک روش دیگری را با توجه به وضعیت شما پیشنهاد می‌دهد. اگر چندین تومور در یک سینه دارید یا بیماری پیشرفت کرده است، ممکن است کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی نباشید.

برای اغلب افراد پرتو درمانی به دنبال این نوع عمل درمانی انجام می‌گیرد. اگر نظر پزشک این باشد که نباید پرتو درمانی انجام دهید، در نهایت این جراحی گزینه درمانی مناسبی برای شما نیست.

اگر برای سرطان قبلی خود در همان سینه پرتو درمانی دریافت کرده‌اید یا باردارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از پرتو درمانی خودداری کنید.

علاوه بر این گاهی پزشک در صورت داشتن موارد زیر انجام لامپکتومی در کرج و پرتو درمانی را توصیه نمی‌کند:

  • جهش یا تغییر ژنتیکی که احتمال ابتلای مجدد به بیماری سرطان را افزایش می‌دهد.
  • سرطانی که التهابی است.
  • لوپوس یا بیماری دیگری که خطر عوارض جانبی پرتو درمانی را افزایش می‌دهد.

چرا باید بعد از جراحی، پرتو درمانی انجام داد؟

اکثر افراد پس از جراحی لامپکتومی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کوچک باقی مانده در نهایت پرتو درمانی را نیز انجام می‌دهند.

این ترکیب درمانی برای خانم‌های مبتلا به بیماری سرطان سینه مناسب است. این روش‌های ذکر شده بیماری سرطان را درمان می‌کند، علاوه بر این به حفظ ظاهر و حس سینه نیز کمک خواهد کرد.

تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده نشان می‌دهد که این روش‌های درمانی ذکر شده به افزایش طول عمر بیماران نیز کمک می‌کند.

مواردی که باید قبل از عمل لامپکتومی در کرج بدانید

جزئیاتی که در خصوص بیماری شما وجود دارد، از جمله اندازه و محل تومور بر ظاهر سینه پس از عمل تاثیر خواهد گذاشت. جراح با توجه به تصویربرداری‌هایی که انجام داده است عملی را انجام خواهد که کل بافت سرطانی خارج شود.

در برخی مواقع به دلیل اندازه بزرگ تومور، جراح سینه در کرج ممکن است جراحی پلاستیک یا ترمیمی‌ در ادامه جراحی برای بیمار انجام دهد.

در عمل انکوپلاستیک، سرطان کمی پیشرفته‌تر از آن است که بتوان عمل لامپکتومی را انجام داد؛ بنابراین باید قسمت بزرگ‌تری از بافت سینه را خارج کرد.

پروسه لامپکتومی

آیا می‌توان لامپکتومی را با بی حسی موضعی انجام داد؟

اکثر افراد جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌دهند. گاهی اوقات بر اساس شرایط بیمار می‌توان با تزریق آرام بخشی و بی حسی موضعی عمل را برای بیمار انجام داد. در واقع تنها ناحیه‌ای از سینه تحت بی حسی قرار می‌گیرد و بیمار هوشیار است.

نحوه انجام لامپکتومی چگونه است؟

جراحی لامپکتومی در کرج نوعی جراحی سرپایی است و نیاز به بستری شدن در بیمارستان نخواهد بود. پروسه این عمل جراحی حدود یک ساعت است.

این بیماری طوری نیست که جراح بتواند آن را ببیند؛ بنابراین معمولا سرطان باید قبل از جراحی علامت‌گذاری شود تا به جراحی حین عمل کمک شود.

در طول عمل، جراح به دقت تومور را به اضافه حاشیه‌ای از بافت سالم سینه خارج می‌کند. جراح مرز کمی از بافت سالم سینه را در اطراف تومور خارج می‌کند تا سلول‌های سرطانی باقی نماند و تا جای امکان سعی بر این دارند که بافت سینه حفظ شود.

از آنجایی که نمی‌توان سرطان را به‌طور دقیق در زمان جراحی مورد ارزیابی قرار داد؛ بنابراین باید حدود ۷ تا ۱۰ روز منتظر نتایج پاتولوژی جراحی ماند.

پس از جراحی احتمالا پزشک دارویی را به ناحیه جراحی شده تزریق می‌کند تا به کاهش میزان درد پس از جراحی کمک کند. 

همچنین علامت‌گذاری‌هایی انجام می‌شود تا به متخصص کمک شود که در چه قسمت‌هایی باید پرتو درمانی انجام گیرد. سپس بافت سینه با بخیه‌های داخلی قابل جذب به یکدیگر بخیه زده می‌شوند.

آیا این جراحی به پزشک کمک می‌کند که متوجه گسترش این بیماری شود یا خیر؟

در طول این عمل جراح ممکن است غدد لنفاوی را مورد بررسی قرار دهد تا متوجه شود که آیا سرطان به خارج از سینه گسترش یافته است یا خیر.

گاهی رنگ آبی یا مقدار کمی رادیواکتیو در اطراف نوک سینه تزریق می‌کنند. در نهایت جراح تصمیم می‌گیرد که کدام غدد لنفاوی را خارج کند.

در طول جراحی، جراح یک برش جداگانه و کوچکی در ناحیه زیر بغل ایجاد می‌کند تا چند غدد لنفاوی را جهت آسیب‌شناسی مورد بررسی قرار دهد.

سپس بافت به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. آزمایش‌های تخصصی مشخص می‌کند که آیا سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است یا خیر. بررسی این جزئیات به پزشک کمک می‌کند تا مشخص شود چه درمان‌هایی برای شما موثرتر است.

مراقبت بعد از لامپکتومی

موارد بعد از جراحی لامپکتومی

پس از جراحی به قسمت ریکاوری منتقل می‌شوید، تا اجازه رفتن به منزل به شما داده شود. در صورت نیاز برای شما داروهایی برای تسکین علائم تجویز خواهد شد.

مصرف این داروها هرگونه علائم ناراحت‌کننده پس از عمل را برطرف می‌کند. با این حال اکثر بیماران می‌توانند درد خود را با مصرف استامینوفن، یخ یا ایبوپروفن کنترل کنند.

مراقبت‌های خانگی به شرح زیر است:

  • برای مراقبت از محل برش باید چندین بار پانسمان خود را تعویض کنید.
  • طبق تجویز پزشک باید داروهای خود را مصرف کنید.
  • به زمان شروع و نحوه انجام تمرینات شانه دقت داشته باشید تا از ایجاد هرگونه سفتی جلوگیری شود.
  • در صورت داشتن هرگونه علائم غیرطبیعی باید برای بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید.

خطرات یا عوارض احتمالی لامپکتومی

این جراحی همانند دیگر جراحی‌ها خطراتی را به دنبال دارد؛ اما به‌طور کلی لامپکتومی جراحی رایجی است که ایمنی و اثربخشی بالایی دارد.

این روش نسبت به ماستکتومی‌ که کل سینه برداشته می‌شود روشی کمتر تهاجمی است. از عوارض احتمالی مهم این عارضه، عفونت، کبودی و تورم در بازو یا دست نزدیک به سینه آسیب‌دیده است.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج عمل لامپکتومی بهبود یابد

مدت زمان پروسه درمان هر فرد متفاوت است. برخی از افراد ممکن است بلافاصله پس از جراحی احساس خستگی زیادی داشته باشند.

با استراحت کردن طی چند روز بدن شما زمان کافی برای ریکاوری خواهد داشت. اغلب افراد دو هفته پس از جراحی لامپکتومی‌، کاملا احساس بهبودی می‌کنند.

چه زمانی نیاز به مراجعه پزشک است؟

عفونت یکی از موارد احتمالی است که می‌تواند خطر جدی برای سلامتی شما داشته باشد. اگر هر یک از این علائم را در سینه یا نزدیک به محل جراحی دارید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید:

در صورت بروز هر مشکل و یا انجام جراحی های مرتبط با سینه مانند ماموپلاستی در کرج، پروتز سینه در کرج، درمان عفونت پستان در کرج، لیفت سینه در کرج و درمان سرطان سینه در کرج می‌توانید با تماس با شماره مندرج در سایت یک نوبت نزد دکتر بلال دلشاد رزرو نمایید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید