X
اینستاگرام دکتر دلشاد
فرم درخواست
Loading...

در صورت نیاز به مشاوره میتوانید شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس بگیرند

چه ساعتی با شما تماس بگیریم؟

علت فرورفتگی نوک سینه چیست

09057734032 نوبت دهی
علت فرورفتگی نوک سینه چیست؟

فرورفتگی نوک سینه به طوری است که به جای آنکه نوک سینه به سمت بیرون باشد، به سمت داخل فرو می‌رود، مگر زمانی که تحریک شود.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

فرورفتگی نوک سینه به طوری است که به جای آن که نوک سینه به سمت بیرون باشد، به سمت داخل فرو می‌رود، مگر زمانی که تحریک شود.

ممکن است این حالت در یک یا هر دو سینه ایجاد شود، گاهی برخی از افراد به همین صورت متولد می‌شوند یا طی مدتی چنین مشکلی رخ دهد که می‌تواند ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد که باید توسط فوق تخصص پستان مورد بررسی قرار گیرد.

امکان فرورفتگی نوک سینه هم در آقایان و هم در خانم‌ها وجود دارد، به‌طور کلی فرورفتگی جای نگرانی ندارد و شیردهی را با مشکل مواجه نمی‌کند؛ چراکه کودک می‌تواند هاله سینه را دهان بگیرد.

با این حال این نکته را در نظر داشته باشید که بسته به میزان فرورفتگی سینه ممکن است خانم را هنگام شیردهی با چالش رو‌به‌رو کند. در ادامه به دلایل احتمالی و راهکارهای درمانی چنین مشکلی می‌پردازیم.

آیا فرورفتگی نوک سینه طبیعی است؟

معمولا فرورفتگی تغییری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. پزشکان معتقدند که فرورفتگی نوک پستان نیاز به درمان ندارد.

با این حال اگر فرورفتگی به دلایل جدی مانند التهاب پستان باشد، در این مواقع حتما درمان توصیه می‌شود. در برخی از افراد این حالت از نوک پستان، شیردهی را بسیار دشوار می‌کند. با تحریک، معمولا نوک سینه خارج می‌شود و خانم شیردهی راحتی خواهد داشت.

برخی از خانم‌ها پس از شیردهی متوجه می‌شوند که نوک سینه‌هایشان فرورفتگی کمتری دارد.

چه درمانی برای فرورفتگی نوک سینه وجود دارد؟

ممکن است فردی به دلیل مشکل حین شیردهی یا به دلایل زیبایی قصد درمان داشته باشد. راهکارها به شرح زیر است؛ اما قبل از به کارگیری از چنین روش‌هایی با پزشک مشورت داشته باشید:

تکنیک هافمن

این روش نوعی تمرین دستی در خانه برای خارج کردن نوک سینه است. باید دو انگشت شست خود در دو طرف نوک سینه قرار دهید.

انگشتان شست را محکم به بافت سینه فشار دهد و به آرامی از یکدیگر جدا کنید، چنین حرکتی به خارج شدن نوک سینه کمک می‌کند. مدت زمانی که نوک سینه بیرون می‌ماند درد هر فردی متفاوت است.

استفاده از ابزاری مکنده

استفاده از چنین ابزاری یک روشی غیر تهاجمی برای بیرون کشیدن نوک سینه است.

پیرسینگ یا سوراخ کردن نوک سینه

چنین روشی می‌تواند به بیرون ماندن نوک سینه کمک کند، با این حال باید قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت داشته باشید تا بهترین راهکار را به شما پیشنهاد دهد.

جراحی زیبایی

متخصصان می‌توانند از چندین روش جراحی مختلف برای تغییر شکل نوک پستان انجام دهند که نوک سینه به سمت بیرون باشد.

هر روشی که برای درمان انجام گیرد، به هدف جلوگیری از ایجاد اسکار و حفظ عملکرد مجرای سینه برای فعال کردن شیردهی است.

درمان فرورفتگی نوک سینه

علت فرورفتگی نوک سینه چیست

ممکن است برخی از همان بدو تولد دچار فرورفتگی نوک پستان باشند و گاهی برخی به صورت اکتسابی دچار فرورفتگی نوک سینه می‌شوند.

برخی مواقع چنین تغییری می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل زمینه‌ای مانند التهاب بافت پستان باشد. اگر هر یک یا هر دو سینه طی مدت کوتاهی دچار فرورفتگی در نوک شوند، باید برای بررسی به پزشک مراجعه شود.

گاهی شرایط پزشکی می‌تواند منجر به فرورفتگی شود:

  • ورم پستان که به عنوان عفونت پستانی نیز شناخته می‌شود.
  • اکتازی مجرای که اتساع غیر طبیعی مجرا در بافت پستان است.
  • ایجاد آبسه در زیر آرئول
  • عوارض ناشی از جراحی سینه
  • سرطان سینه

سرطان پستان باعث تغییرات دیگری نیز در سینه می‌شود. در واقع اگر علائم دیگری مانند پوسته پوسته شدن، تورم و خارج شدن ترشحات را از نوک سینه تجربه کردید، نیاز به بررسی توسط پزشک خواهد داشت.

درجات فرورفتگی نوک سینه

بسته به میزان فرورفتگی و تحریک نوک پستان، میزان فرورفتگی طبقه‌بندی می‌شود:

درجه ۱

در این نوع فرد به‌راحتی می‌تواند نوک سینه را خارج کند و حالت برآمدگی خود را حفظ می‌کند. این درجه از وارونگی هیچ مشکلی در شیردهی ایجاد نمی‌کند.

درجه ۲

در این نوع فرد می‌تواند نوک سینه را بیرون بکشد؛ اما طوری که نوک سینه مجدد تمایل به جمع شدن دارد، ممکن است این مرحله، شیردهی را با مشکل مواجه کند.

درجه ۳

ممکن است در این مرحله، بیمار قادر به بیرون آوردن نوک سینه نباشد. هنگام فشار دادن نوک سینه به سمت بیرون مجدد به داخل می‌رود. شیردهی بسیار سخت یا حتی غیرممکن می‌شود.

فرورفتگی سینه و تاثیر آن بر شیردهی

با این حال که فرورفتگی نوک سینه می‌تواند شیردهی را با مشکل مواجه کند؛ اما کودک با در دهان گرفتن ناحیه آرئول می‌تواند شیر بخورد. در واقع فرورفتگی نوک سینه مانع شیردهی نمی‌شود.

علاوه بر این تحریک نوک سینه باعث بیرون زدگی نوک سینه می‌شود و تکنیک‌های مختلفی برای این کار همانطور که ذکر کردیم، وجود دارد.

برخی از خانم‌ها با وجود فرورفتگی نوک سینه به‌طور طبیعی در بارداری و شیردهی متوجه بیرون آمدن نوک سینه می‌شوند.

شیردهی هنگام فرورفتگی نوک سینه

آیا فرورفتگی نوک سینه بر احساس سینه تاثیر دارد؟

میزان حساسیت در نوک سینه از فرد به فرد دیگری متفاوت است؛ اما افرادی که فرورفتگی نوک سینه دارند، در اغلب مواقع همان میزان حسی را تجربه می‌کنند که فردی با نوک سینه‌های طبیعی است. به‌طور کلی این حالت از نوک سینه تاثیری بر احساس سینه ندارد.

چه زمانی باید به متخصص پستان مراجعه کرد؟

در اغلب موارد همانطور که گفتیم فرورفتگی نوک سینه جای نگرانی ندارد و نیازی به درمان نیست. بسیاری از افراد چه خانم‌ها و چه آقایان از همان ابتدای تولد دچار چنین تغییری در نوک پستان می‌شوند.

اما اگر فرد طی مدت کوتاهی متوجه چنین تغییری در سینه شد، بهتر است که برای بررسی و درمان به متخصص پستان مراجعه کند. معمولا اگر طی مدت کوتاهی چنین علائمی بروز کند، ناشی از یک بیماری زمینه ای است که توسط پزشک قابل تشخیص و درمان خواهد بود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید