X
اینستاگرام دکتر دلشاد

آشنایی با عوارض پرتو درمانی سینه

09057734032 نوبت دهی
آشنایی با عوارض پرتو درمانی سینه

عوارض پرتو درمانی سینه یکی از موارد قابل توجه برای بیماران است و به دنبال راهکاری برای رفع آن‌ها هستند. منظور از پرتو درمانی روشی درمانی با پرتوهای پر انرژی است که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

عوارض پرتو درمانی سینه یکی از موارد قابل توجه برای بیماران است و به دنبال راهکاری برای رفع آن‌ها هستند. منظور از پرتو درمانی روشی درمانی با پرتوهای پر انرژی است که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.

معمولا یکی از روش‌های درمانی که برای سرطان سینه به کار می‌گیرند، پرتو درمانی است. در ادامه شما را با عوارض احتمالی این روش درمانی آشنا خواهیم کرد.

 1. واکنش‌های پوستی از عوارض پرتو درمانی سینه

این روش درمانی گاهی واکنش‌های پوستی را به همراه دارد. اکثر افراد متوجه قرمزی پوست در ناحیه‌ای از پوست که تحت درمان بوده است، می‌شوند.

همچنین با گذشت زمان امکان ایجاد چنین علائمی وجود دارد:

 • با گذشت زمان پوست صورتی یا تیره‌تر می‌شود.
 • احساسی مانند خشکی، درد، خارش و حساسیت دارید.
 • در ادامه روند درمان متوجه پوسته پوسته شدن آن ناحیه می‌شوید.
 • گاهی تاول زده و می‌ترکد.

چنین واکنش‌های پوستی در طول درمان یا پس از آن شروع می‌شود. معمولا علائم و عوارض ۷ تا ۱۴ روز پس از درمان، در بدترین حالت خود مشاهده می‌شود و در نهایت شروع به بهبودی می‌کند.

در صورت هرگونه مشکل پوستی بهتر است با پزشک فوق تخصص پستان در کرج در میان بگذارید تا روشی را برای بهبودی عوارض پرتو درمانی سینه در نظر بگیرد.

در طول پرتودرمانی از پوست خود مراقبت کنید

مهم است که در طول درمان به پوست خود توجه داشته باشید؛ چرا که به جلوگیری از عفونت، کاهش درد و… کمک می‌کند. نکات زیر می‌تواند برای جلوگیری از عوارض پرتو درمانی سینه کمک‌کننده باشد:

 • شستشوی پوست
 • ناحیه تحت درمان را با آب گرم بشویید و با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید.
 • محصولات مراقبت پوستی
 • از مرطوب‌کننده و شوینده‌های مناسب پوست خود استفاده کنید.
 • خودداری استفاده از کمپرس گرم و سرد
 • در طول پرتودرمانی، نباید ناحیه تحت درمان را در معرض دمای بسیار زیاد یا سرد قرار دهید.

درمان سرطان سینه

مراقبت در زیر نور آفتاب

تا زمانی که علائم پوستی برطرف نشده است، نباید آن ناحیه در زیر نور خورشید قرار بگیرد یا در صورت قرار گرفتن در زیر آفتاب، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

خودداری از رفتن به استخر

تغییرات پوستی ناشی از پرتو درمانی توسط کلر یا مواد شیمیایی موجود در استخر تحریک می‌شود.

توجه به نحوه پوشیدن لباس

مالش پوست با لباس منجر به بدتر شدن واکنش‌های پوستی می‌شود. معمولا توصیه می‌شود تا زمانی که پوستتان خوب نشده است، از سوتین و لباس‌های تنگ استفاده نکنید.

 1. تورم سینه از عوارض پرتو درمانی سینه

یکی از عوارض پرتو درمانی سینه، تورم سینه است. چنین مشکلی معمولا در عرض چند هفته پس از درمان برطرف می‌شود. اگر پس از گذشت این مدت ادامه پیدا کرد، باید با پزشک صحبت کنید تا بررسی و درمان‌های لازم برای شما صورت گیرد.

 1. احساس درد در ناحیه سینه و قفسه سینه

گاهی برخی از بیماران در ناحیه سینه یا قفسه سینه احساس درد شدید یا گزگز دارند. چنین علائمی گاهی ماه‌ها یا سال‌ها ادامه دارد؛ اما معمولا با گذشت زمان کمتر شده و بهبود می‌یابد.

علاوه بر این بعضی از افراد در حین و پس از درمان احساس سفتی و علائمی ناخوشایند در اطراف شانه، سینه یا قفسه سینه خود دارند.

انجام تمرینات بازو و شانه در طول این روش درمانی و چندین ماه پس از آن به کاهش یا جلوگیری از سفتی کمک می‌کند.

 1. ریزش مو در زیر بغل

پرتودرمانی باعث ریزش مو در زیر در آن ناحیه می‌شود. همچنین موهای آن قسمت از قفسه سینه نیز می‌ریزد. موهای ناحیه درمان معمولا دو تا سه هفته پس از شروع درمان می‌ریزد و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا مجدد رشد داشته باشد.

برای برخی از افرادی که به دلیل این روش درمانی موهای قسمتی از بدن خود را از دست داده‌اند، ممکن است هرگز دیگر رشدی نداشته باشد.

 1. گلو درد یکی از عوارض احتمالی پرتو درمانی سینه

اگر در ناحیه اطراف استخوان ترقوه یا نزدیک به استخوان سینه پرتو درمانی انجام داده باشید، ممکن است هنگام بلع دچار گلو درد شوید. اگر چنین مشکلی رخ داد، حتما با تیم درمانی خود در میان بگذارید.

 1. خستگی مفرط از عوارض پرتو درمانی سینه

منظور از خستگی مفرط نوعی است که با استراحت کردن یا خواب از بین نمی‌رود. این عارضه جانبی بسیار رایج است و شما را از نظر جسمی و روحی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حساسیت سینه

 1. لنف ادم

منظور از لنف ادم تورم بازو، دست، سینه یا قفسه سینه است که به دنبال تجمع مایع در بافت‌های سطحی در بدن ایجاد می‌شود. امکان ایجاد این عارضه در هر زمانی پس از درمان، گاهی اوقات پس از سال‌ها وجود دارد.

 1. تغییر در شکل، اندازه و رنگ سینه

اگر پس از جراحی سینه پرتو درمانی انجام داده‌اید، ممکن است بافت سینه و نوک سینه در قسمت درمان شده سفت‌تر از قبل احساس شود. همچنین گاهی متوجه تغییر رنگ در هاله سینه و سایز سینه نیز می‌شوید.

اگرچه چنین تغییراتی طبیعی است؛ اما برای برخی از افراد نگران‌کننده به نظر می‌رسد. با این حال بهتر است هرگونه تغییراتی که در سینه‌های خود احساس می‌کنید، با پزشک در میان بگذارید.

 1. حساسیت در دنده‌ها از عوارض پرتو درمانی سینه

در طول درمان گاهی برخی از افراد حساسیت در ناحیه دنده را احساس می‌کنند. در برخی از افراد چنین عارضه افزایش می‌یابد؛ اما با گذشت زمان بهبود پیدا خواهد کرد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید