X
اینستاگرام دکتر دلشاد

نکاتی برای از بین بردن چربی شکم

09057734032 نوبت دهی
نکاتی برای از بین بردن چربی شکم

از بین بردن چربی شکم از دغدغه‌های بسیاری از افراد است. چربی شکم علاوه بر اینکه ظاهری ناخوشایند در افراد ایجاد می‌کند، منجر به بسیاری از بیماری‌ها نیز می‌شود.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

از بین بردن چربی شکم از دغدغه‌های بسیاری از افراد است. چربی شکم علاوه بر اینکه ظاهری ناخوشایند در افراد ایجاد می‌کند، منجر به بسیاری از بیماری‌ها نیز می‌شود.

در واقع چربی شکم عامل ایجاد بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و سایر مشکلات است. در نتیجه در این مواقع باید به دنبال راهکارهای درمانی باشید.

یکی از راهکارهای موثر که می‌توانید برای رفع چربی شکم در نظر داشته باشید، عمل ابدومینوپلاستی در کرج است. در ادامه راهکارهای طبیعی را برای رفع چربی شکم برای شما ذکر خواهیم کرد.

 1. مقدار زیادی فیبر محلول برای از بین بردن چربی شکم بخورید

فیبر محلول آب را جذب می‌کند و ژلی را ایجاد می‌کند که باعث کاهش سرعت غذا هنگام عبور از سیستم گوارش می‌شود. 

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف این نوع فیبر به شما کمک می‌کند که احساس سیری داشته باشید و در نهایت وزن شما کاهش می‌یابد.

همچنین تعداد جذب کالری از غذا را کاهش می‌دهد. فیبر محلول از مواردی است که به مبارزه با چربی شکم نیز کمک می‌کند. منابع فیبر محلول شامل موارد زیر است:

 • دانه‌های کتان
 • کلم بروکسل
 • آووکادو
 • حبوبات
 • تمشک
 • و…
 1. از مصرف غذاهای حاوی چربی ترانس خودداری کنید

نتایج برخی از مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد چربی ترانس منجر به افزایش چربی در شکم می‌شود. 

به همین جهت توصیه می‌شود برای از بین بردن چربی شکم، مصرف چربی‌های ترانس را به حداقل برسانید.

چربی شکم

 1. از مصرف الکل خودداری کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف زیاد الکل باعث ایجاد چربی شکم می‌شود. در صورتی که مصرف الکل را متوقف کنید، متوجه کاهش سایز کمر و چربی شکم خود خواهید شد.

 1. رژیم غذایی حاوی پروتئین مصرف کنید

پروتئین یک ماده مغذی بسیار مهم برای کنترل وزن و از بین بردن چربی شکم است. با مصرف زیاد پروتئین، هورمون سیری ترشح می‌شود و در نتیجه میل کمتری به غذا خوردن دارید.

علاوه بر این با مصرف پروتئین، متابولیسم افزایش پیدا می‌کند و به شما کمک می‌کند تا توده عضلانی را در طول کاهش وزن حفظ کنید. منابع غذایی پروتئینی شامل موارد زیر است:

 • گوشت
 • ماهی
 • تخم مرغ
 • لبنیات
 • حبوبات
 • و…

یکی از راهکارهای موثر که می‌توانید برای رفع چربی شکم در نظر داشته باشید، عمل لیپوماتیک در کرج است. 

 1. استرس خود را کاهش دهید

استرس با تحریک غدد فوق کلیوی برای تولید کورتیزول که به عنوان هورمون استرس شناخته می‌شود، باعث ایجاد چربی شکم خواهد شد.

نتایج تحقیقات به این صورت است که سطح بالای کورتیزول، اشتها را افزایش می‌دهد و منجر به ذخیره چربی در شکم می‌شود. 

برای کمک به از بین بردن چربی شکم باید استرس خود با انجام کارهای لذت‌بخش کاهش دهید. تمرینات یوگا و مدیتیشن می‌توانند گزینه‌های بسیار موثری برای شما باشند.

 1. مواد غذایی حاوی قند مصرف نکنید

مصرف بیش از حد قند، یکی از دلایل افزایش وزن در بسیاری از افراد است. به‌طور مثال مصرف شکلات یا غذاهای فرآوری شده حاوی مقدار زیادی قند است.

چنین شرایطی نیز علاوه بر ایجاد چربی در شکم می‌تواند باعث بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، دیابت نوع ۲، چاقی و بیماری کبد چرب شود.

 1. تمرینات هوازی انجام دهید

ورزش هوازی یک راهکار موثر برای بهبود سلامتی و سوزاندن کالری است. در واقع برای از بین بردن چربی شکم می‌توانید تمرینات کاردیو را انجام دهید.

به مدت ۳۰۰ دقیقه تمرینات هوازی در هفته می‌تواند مدت زمان مناسبی برای از بین بردن چربی شکم باشد.

 1. مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید

مصرف زیاد کربوهیدرات‌های تصفیه شده باعث ایجاد چربی شکم می‌شود. برای از بین بردن چربی شکم باید مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید یا مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده را در رژیم غذایی با منابع کربوهیدرات سالم مانند غلات کامل، حبوبات یا سبزیجات جایگزین کنید.


شکم صاف

 1. تمرینات مقاومتی را انجام دهید

باید برای حفظ و به دست آوردن توده عضلانی، تمرینات مقاومتی را که به عنوان وزنه برداری یا تمرین قدرتی شناخته می‌شود، انجام دهید.

به‌طور کلی تمرینات مقاومتی یک راهکار موثر و مهم برای کاهش وزن است و به کاهش چربی شکم کمک می‌کند. اگر این تمرین را همراه با ورزش هوازی انجام دهید، تاثیرات موثرتری را شاهد خواهید بود.

 1. از نوشیدنی‌های شیرین شده خودداری کنید

نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر سرشار از فروکتوز مایع است که می‌تواند منجر به تجمع چربی در شکم شود. مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های شیرین شده منجر به افزایش چربی در کبد می‌شود.

به همین جهت توصیه می‌شود برای از بین بردن چربی شکم از مصرف این نوشیدنی‌ها خودداری کنید. دکتر بلال دلشاد یکی از پزشکان ماهر در زمینه از بین بردن چربی شکم است.

 1. خواب کافی داشته باشید

داشتن خواب کافی برای سلامت کلی بدن بسیار مهم است. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که خواب کافی ندارند، دچار اضافه وزن می‌شوند که به دنبال آن تجمع چربی در شکم نیز وجود دارد.

اگر قصد دارید وزن خود را کاهش دهید و چربی شکم‌تان را از بین ببرید، حتما باید خواب کافی داشته باشد.

 1. هر هفته ماهی چرب مصرف کنید

ماهی‌های چرب جزء غذاهای بسیار سالم و سرشار از پروتئین و چربی‌های امگا ۳ هستند که شما را در برابر بیماری مقاوم می‌کند. 

برخی از تحقیقات نیز نشان می‌دهد که چربی‌های امگا ۳ می‌تواند به رفع چربی احشایی نیز کمک کند. سعی کنید ۲ تا ۳ وعده در هفته ماهی چرب مصرف کنید که این موارد به شرح زیر است:

 • ماهی سالمون
 • شاه ماهی
 • ساردین (کیلکا)
 • آنچوی
 • ماهی خال مخالی
 1. از مصرف آبمیوه خودداری کنید

با وجود اینکه آبمیوه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی است؛ اما، به اندازه نوشابه و سایر نوشیدنی‌های شیرین حاوی قند است. همچنین مصرف قند زیاد نیز باعث ایجاد تجمع چربی در شکم می‌شود.

به‌طور کلی همانطور که گفتیم باید از قند مایع و مواد غذایی که مواد قندی به آن اضافه شده است، خودداری کنید

کاهش مصرف کربوهیدرات

 1. سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

مصرف سرکه سیب مزایای زیادی دارد که یکی از این موارد کاهش سطح قند خون است. چندین مطالعه در این باره نشان داده است که مصرف سرکه سیب می‌تواند راهکاری موثر برای از بین بردن چربی شکم باشد.

مصرف یک یا دو قاشق در طی روز توصیه می‌شود. برای مصرف سرکه، باید با آب رقیق و سپس میل کنید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید