X
اینستاگرام دکتر دلشاد

تغییرات سینه در بارداری

09057734032 نوبت دهی
تغییرات سینه در بارداری

برای بسیاری از خانم‌ها تغییرات سینه در بارداری از اولین علائم بارداری است. در واقع سینه‌ها با پیشرفت بارداری دچار تغییرات بیشتری می‌شوند.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

برای بسیاری از خانم‌ها تغییرات سینه در بارداری از اولین علائم بارداری است. در واقع سینه‌ها با پیشرفت بارداری دچار تغییرات بیشتری می‌شوند.

بارداری بر سطح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن تاثیر می‌گذارد. این هورمون‌ها نقش مهمی‌ در آماده‌سازی سینه‌ها برای شیردهی دارند.

همچنین این هورمون مسئول بسیاری از تغییراتی است که ممکن است طی این مدت تجربه کنید.

استروژن رشد سلول‌های مجرای سینه را تحریک می‌کند. پرولاکتین منجر به بزرگ شدن سینه و در نهایت تولید شیر می‌شود. هورمون پروژسترون از رشد سلول‌های تولیدکننده شیر در غدد سینه حمایت می‌کند. 

پس از زایمان، سطح استروژن و پروژسترون به شدت کاهش و سطح پرولاکتین افزایش می‌یابد، در نهایت امکان شیردهی فراهم می‌شود. 

در صورت مشاهده تغییرات شدید و عجیب در این دوران باید به فوق تخصص جراحی پستان در کرج مراجعه کنید.

علائم اولیه تغییرات سینه در بارداری

در اغلب مواقع تغییرات سینه، قبل از اینکه تست بارداری مثبت شود، شروع می‌شود. تغییرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تورم سینه
  • درد یا حساسیت
  • احساس سنگینی یا پری در سینه‌ها

سینه‌های شما در طول سه ماهه اول به تغییر و سنگین شدن ادامه می‌دهند.

تغییرات سینه در سه ماهه اول بارداری

در طول سه ماهه اول، حجم خون بدن شروع به افزایش می‌کند تا نیازهای جنین در حال رشد برآورده شود. 

چنین شرایطی باعث می‌شود که سیاهرگ‌های سینه بزرگ‌تر، کبودتر و قابل مشاهده‌تر شود. سینه‌ها نیز به بزرگ شدن ادامه خواهند داد.

ممکن است سینه‌ها حساس و متورم شوند. این علائم و تغییرات سینه در بارداری اغلب در چند هفته اول بارداری برطرف می‌شود؛ زیرا، بدن شما با تغییرات هورمونی که تجربه می‌کنید، سازگار می‌شود.

گاهی تا زیر بغل خود احساس درد خواهید داشت. متوجه تغییرات دیگر نیز در نوک سینه خواهید شد. ممکن است بزرگ‌تر، حساس‌تر و تیره‌تر شوند.

همچنین ممکن است توبرکول‌های مونتگومری در هاله سینه ایجاد شود، این برجستگی‌های کوچک و بدون درد خاصیت ضدعفونی و روان‌کنندگی دارد و کمک به شیردهی مادر می‌کند.

علائم تغییرات سینه در بارداری

تغییرات در سه ماهه دوم بارداری

در طول سه ماهه دوم، سطح استروژن در حال افزایش است. با توسعه مجاری شیر، سینه‌ها همچنان سنگین‌تر و پُرتر می‌شوند و ممکن است طی این مدت نیاز به خرید لباس زیر بزرگ‌تری داشته باشید.

سینه‌های شما نیز در چند هفته اول سه ماهه دوم، شروع به تولید آغوز می‌کند. به اولین شیر مادر آغوز گفته می‌شود. 

گاهی برخی از افراد اطلاعی از تولید آغوز ندارند یا برخی دیگر ممکن است نشت شیر را از سینه‌های خود تجربه کنند.

باید بگوییم که امکان شیردهی بعد از پروتز سینه در کرج هم وجود دارد.

تغییرات سینه در بارداری در سه ماهه سوم 

همانطور که بدن شما برای زایمان آماده می‌شود، سینه‌ها نیز سنگین‌تر و متراکم‌تر خواهد شد. نوک سینه‌ها بزرگتر و برجسته‌تر می‌شوند و گاهی تغییر شکل می‌دهند.

نوک سینه‌ها و آرئول ممکن است به‌طور قابل توجهی تیره شوند. از آنجایی که با بزرگ‌تر شدن سینه، پوست کشیده می‌شود، ممکن است دچار خشکی یا خارش شوید.

در این مواقع استفاده از یک مرطوب‌کننده ملایم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

از چه زمانی سینه‌ها شروع به تولید شیر می‌کنند؟

سینه‌ها برای مدت کوتاهی پس از تولد نوزاد به ساخت آغوز ادامه می‌دهد. آغوز بسیار مغذی و سرشار از آنتی‌بادی است. این شیر غلیظ‌تر، تیره‌تر و چسبنده‌تر از شیر معمولی است.

ممکن است در بارداری آغوز نشت کند با این حال همه خانم‌های باردار دچار چنین تغییراتی نمی‌شوند. 

در صورتی که در بارداری نشتی آغوز وجود نداشته باشد، به این معنی نیست که شیر مادر کم است، واکنش بدن هر فردی متفاوت خواهد بود.

استرچ مارک در سینه

استرچ مارک، از تغییرات سینه در بارداری

ایجاد استرچ مارک یا خطوط سفید و صورتی ناشی از چاقی در طرفین یا جلوی سینه در بارداری غیر عادی نیست. برای جلوگیری از چنین مشکلی باید پوست خود را تا حد امکان انعطاف‌پذیر نگه دارید.

حداقل یک بار در روز و قبل از خواب با استفاده از کرم یا روغن مرطوب‌کننده، ناحیه مورد نظر را مرطوب کنید.

سینه‌ها بعد از بارداری چگونه تغییر می‌کنند؟

بارداری تغییرات چشمگیری را در سینه‌های شما ایجاد می‌کند. پس از زایمان نیز سینه‌ها بزرگ می‌مانند؛ زیرا، به تولید شیر ادامه می‌دهند.

سینه برخی از خانم‌ها پس از توقف و تولید شیر به اندازه قبلی خود بازمی‌گردد. در برخی دیگر بزرگ باقی می‌ماند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد.

چنین تغییراتی ممکن است توسط عوامل زیر تعیین شود:

  • مدت زمانی که شیر می‌دهید.
  • ژنتیک
  • تغییرات وزن در بارداری و بعد از آن

ممکن است سینه‌های شما به اندازه و شکل اصلی خود برگردند یا به همان صورت باقی بمانند. به‌طور کلی پس از توقف شیردهی، به مرور زمان رنگ نوک سینه روشن‌تر می‌شود.

علائم بارداری

کلام آخر

تغییرات هورمونی بارداری و در نتیجه تغییرات سینه در بارداری، به آماده‌سازی شما برای شیردهی کمک می‌کند. سینه‌ها طی این مدت سنگین‌تر و متراکم‌تر می‌شوند، نوک سینه‌های شما نیز تیره‌تر خواهند شد.

سینه‌ برخی از خانم‌ها بعد از بارداری به اندازه و شکل اولیه خود بازمی‌گردد، در حالی که ممکن است در برخی دیگر نیز تغییر کرده و بزرگتر یا حالت افتادگی پیدا کند.

در این مواقع روش‌های درمانی متفاوتی از جمله لیفت سینه در کرج می‌تواند، بهترین گزینه برای این دسته از افراد باشد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید