X
اینستاگرام دکتر دلشاد

ماموگرافی چیست و چه کاربردی دارد

09057734032 نوبت دهی
ماموگرافی چیست و چه کاربردی دارد؟

ماموگرافی یک ابزار ضروری غربالگری و تشخیص برای سرطان سینه است. با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین، بافت‌های غیر طبیعی در سینه‌های شما نشان داده می‌شود.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

ماموگرافی یک ابزار ضروری غربالگری و تشخیص برای سرطان سینه است. با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین، بافت‌های غیر طبیعی در سینه‌های شما نشان داده می‌شود و به تشخیص سرطان قبل از بروز علائم کمک خواهد کرد.

زمانی که به فوق تخصص جراحی پستان در کرج مراجعه می‌کنید، در صورت بروز علائم جدی مانند توده، درد، ترشح از نوک پستان یا تغییرات پوستی، پزشک ماموگرافی را برای بررسی هرگونه ناهنجاری در نظر می‌گیرد که به عنوان ماموگرافی تشخیصی شناخته می‌شود.

ماموگرافی به چه هدفی انجام می‌گیرد؟

ماموگرافی تصویری با استفاده از اشعه ایکس است که برای تشخیص سرطان و سایر تغییرات در بافت سینه طراحی کرده‌اند. ماموگرافی به هدف غربالگری یا برای تشخیص بیماری‌ها کاربردی است:

ماموگرافی غربالگری

این روش برای تشخیص تغییرات پستان که ممکن است مورد سرطانی باشد و در افرادی که هیچ علائمی ندارند، کاربردی باشد. 

در واقع هدف از این غربالگری این است که زمانی سرطان پیشرفت نکرده و می‌توان راهکارهای درمانی کمتر تهاجمی را انجام داد، بیماری شناسایی شود.

ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی تشخیصی برای بررسی تغییرات مشکوک پستان، مانند توده جدید سینه، درد سینه، تغییرات غیرطبیعی پوست، ضخیم شدن نوک پستان یا ترشحات نوک سینه کاربرد دارد. 

ماموگرافی تشخیصی شامل تصاویر اضافی جهت بررسی بیشتر است.

ماموگرافی در کرج

ماموگرافی چه خطرات و محدودیت‌هایی را به همراه دارد؟

خطرات و محدودیت‌های ماموگرافی به شرح زیر است:

  • ماموگرافی شما را در معرض پرتوهای کم‌دوز قرار می‌دهد. دوز آن بسیار کم بوده و برای اکثر افراد مزایای ماموگرافی بیشتر از خطرات ناشی از این مقدار پرتو است.
  • انجام ماموگرافی ممکن است نیاز به آزمایشات بیشتری داشته باشد. در صورتی که مورد غیرمنتظره‌ای در ماموگرافی مشاهده شود، ممکن است نیاز به آزمایشات دیگری نیز باشد. 

این موارد ممکن است شامل آزمایش‌های تصویربرداری مانند بیوپسی یا برداشتن نمونه‌ای از بافت پستان برای بررسی است. با این حال تمامی نتیجه‌ها، سرطان سینه نیست.

  • با ماموگرافی غربالگری نمی‌توان همه سرطان‌ها را تشخیص داد. برخی از سرطان‌هایی که با معاینه فیزیکی شناسایی می‌شوند، ممکن است در ماموگرافی مشاهده نشوند. اگر تومور سرطانی خیلی کوچک باشد یا در ناحیه خاصی قرار گرفته باشد، مشاهده با ماموگرافی دشوار است مانند زیر بغل.
  • همه سرطان‌هایی که با ماموگرافی شناسایی می‌شوند، قابل درمان نیستند. برخی از سرطان‌های سینه تهاجمی هستند، به سرعت رشد می‌کنند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند.

بیشتر بخوانید: درمان سرطان سینه در کرج

روند ماموگرافی

نحوه آمادگی برای انجام ماموگرافی

نحوه آماده شدن برای ماموگرافی به این صورت است:

  • این آزمایش را باید زمانی انجام دهید که سینه‌های شما کمترین حساسیت را داشته باشند. اگر در دوره قاعدگی هستید، باید هفته‌های بعد از قاعدگی این آزمایش را انجام دهید.
  • تصاویر ماموگرافی قبلی خود را باید همراه خود داشته باشید. در حقیقت باید هر دو نتیجه تست را به همراه داشته باشید تا رادیولوژیست بتواند نتیجه ماموگرافی‌ گذشته و جدید را با یکدیگر مقایسه کند.
  • قبل از انجام ماموگرافی دئودورانت استفاده نکنید. از مواردی مانند پودر، لوسیون، کرم یا عطر در زیر بغل یا روی سینه استفاده نکنید. در واقع می‌تواند در نتیجه ماموگرافی قابل مشاهده باشد و باعث اختلال در نتیجه تست شود.
  • اگر شیر می‌دهید، باردارید یا فکر می‌کنید که ممکن است باردار باشیدُ باید به پزشک خود اطلاع دهید، ممکن است در این مواقع سونوگرافی به شما پیشنهاد شود.

در طول ماموگرافی

لباس مخصوصی به شما داده خواهد شد و از شما خواسته می‌شود که جواهرات و لباس خود را در بیاورید. شما باید در مقابل دستگاه اشعه ایکس که مخصوص ماموگرافی طراحی شده است، بایستید.

یکی از سینه‌های شما را روی یک سطح موازی قرار می‌دهند و صفحه‌ها را بالا یا پایین می‌آورند تا با قد شما مطابقت داشته باشد. 

برای چند ثانیه فشار وارد می‌شود تا بافت سینه پخش شود. فشاری که وارد می‌شود، مضر نیست، اما می‌تواند باعث ناراحتی شما شود.

در واقع سینه باید فشرده شود تا ضخامت یکنواخت داشته باشد و اشعه ایکس به بافت پستان نفوذ کند. فشار وارد شده سینه شما را ثابت نگه می‌دارد.

بعد از ماموگرافی

پس از تهیه تصویر از هر دو سینه، ممکن است پس از بررسی از شما خواسته شود تا ماموگرافی را مجدد انجام دهید تا تمامی موارد قابل مشاهده باشد.

به‌طور کلی روند تست ماموگرافی کمتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از آن می‌توانید لباس بپوشید و فعالیت‌های عادی خود را مجدد از سر بگیرید.

نتایج ماموگرافی

نتایج تصویربرداری

ماموگرافی تصاویری سیاه و سفید از بافت سینه‌های شماست. این تصاویر دیجیتالی است که بر صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده می‌شود. 

پزشک به دنبال علائمی از سرطان و سایر شرایطی است که ممکن است به آزمایش، نظارت و درمان بیشتری نیاز داشته باشد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید