X
اینستاگرام دکتر دلشاد
فرم درخواست
Loading...

در صورت نیاز به مشاوره میتوانید شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس بگیرند

چه ساعتی با شما تماس بگیریم؟

آیا بارداری بعد از عمل ماموپلاستی امکان پذیر است؟

09057734032 نوبت دهی
آیا بارداری بعد از عمل ماموپلاستی امکان پذیر است؟

هورمون های بافت سینه در دوران بارداری افزایش می یابد. هورمون ها باعث تحریک غدد پستانی می شوند که اغلب یکی از نشانه های اولیه بارداری است. زنان اغلب بر این باورند که شیردهی تنها چیزی است که ظاهر سینه‌هایشان را مخدوش می‌کند، اما در واقع تغییرات با بارداری شروع می‌شود. بعد از بارداری نمی توان شکل نهایی سینه ها را به طور کامل تعیین کرد. عمل‌های زیبایی که بعد از زایمان و شیردهی انجام می‌شوند ممکن است به بارداری پس از ماموپلاستی ارجحیت داشته باشند، زیرا شما درک بهتری از ظاهر سینه‌های خود خواهید داشت.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

آیا بارداری بعد از عمل ماموپلاستی امکان پذیر است؟

افرادی که سینه‌های بزرگی دارند، معمولا دچار عوارضی از جمله درد گردن و شانه می‌شوند، در این مواقع پیشنهاد پزشک به این دسته از افراد، انجام جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی در کرج است.

خانم‌هایی که قصد دارند در آینده پس از این عمل باردار شوند، سوالات زیادی برای آنها پیش می‌آید که پس از چه مدت می‌توان باردار شد؟ آیا بارداری در نتیجه عمل تاثیر می‌گذارد؟ آیا امکان شیردهی وجود دارد؟ و... البته باید به این نکته توجه داشته باشید که نیاز و تغییرات هر فرد با فرد دیگری متفاوت است. به‌طور مثال بهترین زمان بارداری بعد از ماموپلاستی برای هر فردی با فرد دیگر متفاوت است که بهترین زمان را پزشک و شرایط بدنی آن فرد تعیین می‌کند. لازم به ذکر است که اندازه سینه ها به طور طبیعی در دوران بارداری افزایش می یابد. این وضعیت که به نام پتوز سینه شناخته می شود، گه گاه باعث شل شدن پوست و افتادگی سینه ها پس از زایمان می شود.در صورت استفاده از ایمپلنت های کششی پوست، احتمال افتادگی سینه پس از زایمان بدتر می شود.

آیا بارداری بعد از عمل ماموپلاستی امکان پذیر است؟

برای کاهش احتمال تغییر شکل سینه ها، بهتر است به توصیه زیر توجه کنید:
اجازه دهید حداقل شش ماه، و ترجیحا یک سال کامل، قبل از باردار شدن از زمان جراحی بگذرد، با توجه به تأخیر، پوست به دنبال تغییر حجم ناشی از وجود ایمپلنت ها قبل از بارداری که باعث تورم مجدد می شود، زمان استراحت دارد.علاوه بر این، امکان پیشگیری از مشکل اصلی مربوط به ایمپلنت (مانند عفونت و غیره) در بیمار باردار را فراهم می کند.
بسیاری از زنان پس از برداشتن بافت اضافی سینه، از جمله درد گردن، شانه و کمر ، مشکلات قابل توجهی را تجربه کرده اند. شکی نیست که این روش موفقیت آمیز است، اما زنانی که پیش بینی بچه دار شدن دارند، اغلب به این فکر می کنند که بهترین زمان برای انجام جراحی ماموپلاستی چه زمانی است.
از آنجایی که زنان معمولاً حجم غدد پستانی کمتری دارند، اغلب شاهد افزایش جزئی در حجم سینه در دوران بارداری هستیم. بنابراین، حتی در صورت وجود ایمپلنت، تأثیر بارداری بر زیبایی سینه ها اغلب ناچیز است. اگرچه مشخص نیست که سینه‌ها چگونه در طول بارداری تغییر می‌کنند، اما رعایت دستورالعمل‌های ذکر شده در بالا (جدا کردن کاشت ایمپلنت از بارداری و محدود کردن اندازه ایمپلنت) می‌تواند خطر را کاهش دهد.

در خصوص بارداری بعد از ماموپلاستی سوالات زیادی از سوی خانم‌ها مطرح شده است که در ادامه این مقاله به تمامی موارد می‌پردازیم.

بهترین زمان بارداری بعد از ماموپلاستی

از آنجایی که بارداری باعث تغییرات زیادی در بدن می‌شود، بهتر است که حداقل پنج ماه پس از انجام این جراحی زیبایی صبر کرده و سپس اقدام به بارداری کنید.

طی این مدت امکان بهبودی برش‌های داخلی و خارجی سینه بالاست و احتمال ایجاد هرگونه عوارض نیز به حداقل می‌رسد. با این حال بهتر است با پزشک فوق تخصص جراحی پستان در کرج مشورت داشته باشید.

آیا بارداری بعد از ماموپلاستی منجر به تغییر سینه می‌شود؟

طی بارداری، هورمون‌ها تغییرات زیادی دارند و منجر به رشد سینه می‌شود. چنین نوساناتی موقتی هستند و مجدد اندازه سینه‌های قبل از بارداری که جراحی شده است را خواهید داشت. با این حال امکان اینکه تغییرات کمی پس از بارداری باقی بماند، وجود دارد.

ماموپلاستی و بارداری

آیا بارداری بعد از ماموپلاستی، منجر به تغییر نتایج می‌شود؟

عوامل فردی و ژنتیکی مانند خاصیت ارتجاعی پوست بر افتادگی سینه پس از بارداری تاثیر می‌گذارد. اگر چه نمی‌توان با قاطعیت در خصوص اثرات بارداری و زایمان بر سینه‌های بیمار بگوییم؛ اما بسیاری از خانم‌ها از نتایج جراحی خود پس از زایمان کاملا رضایت دارند.

برای افرادی که تغییرات سینه را تجربه می‌کنند و قصد اصلاح آنها را دارد، جراحی لیفت سینه در کرج، پروتز سینه در کرج و ماموپلاستی می‌تواند بهترین گزینه برای این دسته از افراد باشد. 

تغییر بافت و اندازه سینه به عوامل مختلفی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 • اندازه سینه بعد از جراحی
 • تکنیک‌های مورد استفاده برای جراحی
 • سطح هورمون در بارداری و پس از آن
 • اندازه سینه قبل و پس از بارداری
 • خاصیت ارتجاعی پوست
 • یک دست بودن رباط‌های کوپر
 • ژنتیک

آیا امکان شیردهی بعد از ماموپلاستی وجود دارد؟

اگرچه ترجیح داده می شود که ماموپلاستی به بعد از پایان بارداری موکول شود، اما همیشه همه چیز آن طور که می‌خواهید پیش نمی‌رود. قبل از انجام عمل ماموپلاستی، نکاتی وجود دارد که باید به آنها توجه لازم را داشته باشید:
حتماً از جراح خود در مورد گزینه های جایگزین سؤال کنید زیرا درمان ماموپلاستی که انتخاب می کنید ممکن است بر توانایی آینده شما برای شیردهی تأثیر بگذارد. اگر نوک پستان شما در حین جراحی برداشته شود به دلیل آسیب احتمالی به اعصاب یا مجاری شیر تولید شیر ممکن است محدود شود. اکثر مادرانی که آرئول ها و نوک سینه های سالمی دارند می توانند به نوزادان خود شیر بدهند.
تغییر حجم (کاهش) سینه به طور کلی مانع از شیردهی نمی شود. اما همانطور که بارداری پس از ماموپلاستی می‌تواند اندازه سینه‌ها را تغییر دهد، شیردهی نیز ممکن است باعث افتادگی قفسه سینه به دلیل انبساط قابل توجه غدد پستانی شود. با ادامه شیردهی، این خطر افتادگی (پتوز پستان) قابل توجه تر می شود. بنابراین بهتر است خانم ها اگر می خواهند از افتادگی سینه ها بعد از زایمان جلوگیری کنند، کمتر از نیاز شیرخوار خود شیر بدهند. با این حال، اگر نگرانی اصلی شما سلامتی شماست، باید بدانید که تغذیه نوزاد با شیر مادر هنگام استفاده از پروتز سینه هیچ خطری برای سلامتی شما ندارد.
برخلاف غدد پستانی، پروتزهای سینه اغلب در زیر عضله قرار می گیرند. از آنجایی که بین پروتز و غده پستانی مانعی وجود دارد، هیچکدام تأثیر نامطلوبی بر کیفیت شیر یا شیرخوار نخواهد داشت. انتخاب یک جراح‌  معتبر همیشه بهترین روش برای تضمین این است که ایمپلنت سینه شما نتایج رضایت بخشی را بدون تأثیر بر ظرفیت شیر دهی شما برای بعد از بارداری به همراه خواهد داشت .

مسئله‌ای که پس از بارداری بعد از ماموپلاستی مطرح می‌شود، شیردهی است. فوق تخصص جراحی پستان در حین جراحی کوچک کردن سینه، برشی به بافت یا غدد سینه مربوط به شیردهی نمی‌زند، به همین جهت مانع شیردهی یا اختلال در آن نخواهد شد. بسیاری از خانم‌ها پس از انجام این عمل می‌توانند به راحتی همانند دیگر خانم‌ها شیردهی داشته باشند و همچنان نتایج پس از عمل بدون هیچ تغییری باقی بماند. این نکته را در نظر داشته باشید که امکان شیردهی شما به مهارت پزشک بستگی خواهد داشت. در نتیجه بهتر است این جراحی را به دست افرادی بسپارید که تجربه و مهارت کافی در این زمینه داشته باشد.

شیردهی با ماموپلاستی

 

بعد از عمل ماموپلاستی در هنگام بارداری به چه نکاتی باید توجه داشت؟

 • این عمل جراحی که انجام می‌دهید گاهی شیردهی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به همین جهت از پزشک خود بخواهید که در صورت امکان جراحی را طوری انجام دهد که مانع شیردهی شما نشود.
 • اگر نوک سینه در حین جراحی برداشته شود و مجدد به قسمت بازسازی شده پیوند بزنند، ممکن است شیردهی به دلیل آسیب احتمالی به اعصاب یا مجاری شیر محدود شود.
 • اغلب خانم‌هایی که نوک سینه و آرئول سالمی دارند، می‌توانند به نوزاد خود شیر دهند. در صورتی که در شیردهی مشکل داشته باشید، تعدادی از مکمل‌ها و روش‌هایی برای افزایش شیر برای مادر در نظر گرفته می‌شود.
 • خانم‌هایی که قبل از این عمل شیردهی داشتند، نسبت به خانم‌هایی که سابقه شیردهی نداشتند شانس بیشتری برای شیردهی بهتر خواهند داشت.
 • اگر مشکلاتی مرتبط با شیردهی ایجاد شود، ممکن است علت آن را بارداری بعد از ماموپلاستی بدانید؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از افراد که حتی عمل جراحی سینه را انجام نداده‌اند نیز به دلایل مختلف دیگری در شیردهی مشکل دارند.

فعالیت غدد پستانی بعد از عمل ماموپلاستی

خبر خوب این است که بسیاری از جراحان می توانند مقدار قابل توجهی از بافت غده را در طول ماموپلاستی حفظ کنند و غدد پستانی را دست نخورده باقی بگذارند. پس از ماموپلاستی، اکثر زنان قادر به تولید شیر و شیردهی به نوزاد خود هستند.
با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید، صرف نظر از اینکه جراح چقدر خوب است، هنوز این احتمال وجود دارد که نتوانید بعد از آن شیر بدهید بنابراین توصیه ما به شما موکول کردن این جراحی به بعد از بارداری و دوره شیردهی است.

کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه‌ها علاوه بر اینکه به زیبایی اندام زنان می‌افزاید، ممکن است آنها را به داشتن یک سبک زندگی فعال تشویق کند. عوامل مختلفی می توانند بر باروری پس از جراحی ماموپلاستی تأثیر بگذارند. برای باردار شدن بعد از ماموپلاستی مراجعه به یک جراح‌ سینه ماهر و با تجربه بسیار مهم است.
بافت سینه اغلب در دوران بارداری و شیردهی دستخوش تغییراتی می شود. بنابراین بارداری تا حدی بر نتایج عمل تأثیر می گذارد. شیردهی به طور کلی باید بعد از ماموپلاستی امکان پذیر باشد زیرا غدد پستانی به عملکرد خود ادامه می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مراجعه به صورت حضوری می‌توانید با شماره مندرج در سایت تماس گرفته و نوبت رزرو نمایید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید