X
اینستاگرام دکتر دلشاد

سرطان سینه در بارداری؛ آیا قابل درمان است

09057734032 نوبت دهی
سرطان سینه در بارداری؛ آیا قابل درمان است

سرطان سینه در بارداری از بیماری‌های نادر است که کمتر در خانم‌های باردار مشاهده می‌شود. بارداری نقشی در ایجاد این بیماری ندارد، گرچه تغییرات هورمونی طی این دوران باعث رشد سریع‌تر بیماری می‌شود.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

سرطان سینه در بارداری از بیماری‌های نادر است که کمتر در خانم‌های باردار مشاهده می‌شود. بارداری نقشی در ایجاد این بیماری ندارد، گرچه تغییرات هورمونی طی این دوران باعث رشد سریع‌تر بیماری می‌شود.

سینه‌ها طی این مدت کمی نسبت به گذشته ضخیم‌تر می‌شوند که در این حالت تشخیص توده‌های کوچک را دشوار می‌کند. به همین جهت سرطان سینه در بارداری تا زمانی که شناسایی شوند معمولا بزرگ شده و پیشرفت می‌کند.

با وجود اینکه در مواقع نادر این عارضه در بارداری رخ می‌دهد؛ اما معاینه پستان طی این دوران بسیار مهم است. در صورتی که هرگونه توده یا علائم غیر طبیعی در سینه داشتید، باید فورا با پزشک متخصص پستان در میان بگذارید.

سرطان پستان چگونه در بارداری تشخیص داده می‌شود

در صورتی که پزشک عمومی یا دیگر متخصصین به این عارضه مشکوک شوند، در صورت نیاز شما را به جراح پستان ارجاع می‌دهند. از راهکارهای تشخیصی که معمولا متخصص از آنها کمک می‌گیرد به شرح زیر است:

سونوگرافی

طی این روش از امواج صوتی برای مشاهده تصویر سینه استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که هیچ خطری ندارد و تاثیر منفی بر کودک نمی‌گذارد.

ماموگرافی

از دیگر روش‌های تشخیصی، ماموگرافی است که این مورد نیز هیچ خطری برای شما و کودک طی بارداری نخواهد داشت.

ام آر آی

همانطور که گفتیم که سونوگرافی سینه و ماموگرافی از بهترین روش‌های تشخیص اولیه در سینه است؛ اما گاهی انجام MRI را توصیه می‌کنند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که ایمن بودن این روش تشخیصی در بارداری مشخص نشده است. با این وجود اکثر مطالعات انجام شده در خصوص MRI بی‌خطر بودن آن را در بارداری ثابت کرده‌اند. توصیه ما این است که طبق دستورات پزشک خود عمل کنید.

درمان سرطان سینه در بارداری

بیوپسی هسته یا آسپیراسیون با سوزنی ظریف

در این روش برای نمونه برداری از بافت پستان از سوزنی بسیار ظریف استفاده می‌کنند. پس از نمونه برداری به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشتر برای خانم‌های مبتلا به سرطان سینه در بارداری، بیوپسی توصیه می‌شود، همچنین نتیجه قابل اعتمادتری از این روش شاهد هستید. معمولا کبودی سینه پس از بیوپسی در خانم‌های باردار شایع است؛ چرا که خون‌رسانی به سینه بیشتر می‌شود.

حتی در صورت شیردهی مانعی برای بیوپسی وجود ندارد، اگرچه احتمال خطر مجرای عفونی و نشت شیر وجود دارد. در برخی مواقع با انجام بیوپسی مرکزی این بیماری را نمی‌توان به‌طور قطع تشخیص داد. به همین جهت تحت بی حسی موضعی بیوپسی اکسیزیون انجام می‌گیرد که این روش شامل گرفتن نمونه بزرگتری از بافت سینه است.

در صورت ابتلا به سرطان سینه در بارداری، آیا امکان ادامه بارداری وجود دارد

معمولا در صورت تشخیص این بیماری، ختم بارداری از سوی پزشک اعلام نمی‌شود. در حقیقت هیچ شواهدی مبنی بر اینکه ختم بارداری کمکی به درمان این بیماری می‌کند، وجود ندارد.

استثنایی که در این مواقع وجود دارد این است که اگر شیمی درمانی در طی ۱۲ هفته ابتدایی یا سه ماهه اول بارداری توصیه شود، احتمال ختم بارداری برای شروع درمان وجود دارد.

آیا سرطان پستان طی بارداری تاثیری بر جنین دارد

هیچ شواهدی مبنی بر اینکه سرطان سینه طی بارداری بر رشد جنین در رحم تاثیر بگذارد، وجود ندارد. اینطور نیست که شما بیماری را به کودک خود در رحم انتقال دهید. 

همچنین هیچ تحقیقاتی نشان نداده است که فرزندان این مادران در سنین بالاتر حتما دچار این بیماری می‌شوند.

تشخیص سرطان سینه در بارداری

آیا سرطان سینه در بارداری خطرناک‌تر است

تا به حال هیچ موردی نشان نداده است که این بیماری در بارداری به شکل خطرناک‌تری بروز می‌کند. نکته‌ای که وجود دارد تشخیص آن سخت‌تر از دیگر مواقع است. به این معنی که امکان تاخیر در شناسایی بیماری وجود دارد و معمولا در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می‌شود.

آیا درمان طی بارداری بی‌خطر است

از آنجایی که باردارید، گزینه‌های درمانی محدودی برای درمان دارید؛ اما با این وجود امکان درمان وجود دارد. راهکارهای درمانی که برای شما در نظر گرفته می‌شود به چنین مواردی بستگی دارد:

  • اندازه تومور
  • محل قرارگیری تومور
  • میزان و محل پیشرفت بیماری
  • سلامت کلی شما
  • ترجیح شخصی شما

انجام جراحی برای بیماران مبتلا سرطان سینه طی بارداری خطری ندارد. برای سه ماهه دوم یا سوم بارداری شیمی درمانی مشکلی برای نوزاد ندارد؛ اما در سه ماهه اول بارداری انجام نمی‌شود.

سایر راهکارهای درمان سرطان سینه از جمله هورمون درمانی، پرتو درمانی و درمان هدفمند بیشتر به نوزاد آسیب وارد می‌کند. اگر بین بهترین درمان برای مادر و سلامت نوزاد تداخل وجود داشته باشد، روند درمان برای مادر پیچیده خواهد شد.

به‌طور مثال اگر طی ماه‌های اول بارداری مشخص شود که فردی مبتلا به سرطان سینه در بارداری است و نیاز به دریافت شیمی درمانی دارد، به مادر ختم بارداری را توصیه می‌کنند.

در صورت ابتلا به سرطان سینه می‌توانم به کودکم شیر بدهم

اینکه شما به کودکتان شیر ندهید، هیچ کمکی به بهبود سرطان نمی‌کند. هیچ مشکلی برای شیردهی شما به فرزندتان وجود ندارد.

در صورتی که تحت درمان خاصی مانند شیمی درمانی هستید، به احتمال زیاد پزشک به شما توصیه می‌کند که شیردهی نداشته باشید؛ چرا که بسیاری از داروهای شیمی درمانی از طریق شیر به نوزاد منتقل می‌شود.

سرطان سینه

آیا بیهوشی در بارداری بی خطر است

جراحی برای درمان سرطان پستان معمولا خطر کمی برای نوزاد دارد؛ اما نباید هر زمانی جراحی برای کودک انجام گیرد؛ چرا که در برخی مواقع برای کودک پرخطر است. پزشکان به‌صورت تیمی تصمیم می‌گیرند که چه زمانی بهترین موقع برای جراحی جهت کاهش احتمال هرگونه خطر برای جنین و مادر طی بارداری است.

گاهی ممکن است جراحی در اواخر بارداری با حضور متخصص زنان انجام گیرد تا در صورت وجود هرگونه مشکل برای نوزاد اقدامات لازم را انجام دهند. به‌طور کلی داروها و روش‌های درمانی برای مادر در نظر گرفته می‌شود که احتمال کمترین خطرات وجود داشته باشد و تا حد امکان مشکلی برای مادر و جنین رخ ندهد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید