X
اینستاگرام دکتر دلشاد

آیا موندور سینه باعث سرطان پستان می‌شود

09057734032 نوبت دهی
آیا موندور سینه باعث سرطان پستان می‌شود؟

بیماری موندور سینه مشکلی نه چندان شایع و غیر سرطانی است. این عارضه در اثر التهاب رگ در زیر پوست سینه یا دیواره قفسه سینه ایجاد می‌شود.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

بیماری موندور سینه مشکلی نه چندان شایع و غیر سرطانی است. این عارضه در اثر التهاب رگ در زیر پوست سینه یا دیواره قفسه سینه ایجاد می‌شود.

این بیماری به عنوان ترومبوفلبیت نیز شناخته می‌شود. امکان ایجاد موندور در هر قسمت از سینه وجود دارد؛ اما بیشتر رگ‌های قسمت بیرونی و زیر نوک سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

با این حال که بیماری موندور سینه باعث ایجاد سرطان سینه نمی‌شود؛ اما گاهی نشانه برخی از بیماری‌های زمینه‌ای است که حتما نیاز به بررسی توسط فوق تخصص پستان دارد.

بیماری موندور بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود؛ اما امکان ایجاد آن در آقایان نیز وجود دارد.

علت ایجاد موندور سینه چیست

علت دقیق ایجاد چنین عارضه‌ای مشخص نیست، برخی از دلایل احتمالی که می‌تواند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد به شرح زیر است:

  • انجام تمرینات ورزشی شدید
  • وارد شدن آسیب
  • استفاده از سوتین بسیار تنگ

این بیماری ممکن است ناشی از عوارض جانبی جراحی یا بازسازی سینه در کرج از جمله ماموپلاستی در کرج باشد. 

اگر بعد از جراحی سرطان سینه در زیر بغل ایجاد شود، به آن سندرم شبکه‌ای زیر بغل یا کوردینگ گفته می‌شود.

موندور سینه چه علائمی‌ دارد

در صورت ایجاد این بیماری علائمی مانند یک طناب باریک و بلند در زیر پوست مشاهده می‌کنید که اغلب قرمز رنگ است و هنگام لمس، احساس درد دارید.

پس از گذشت مدتی این علائم ظاهری طناب مانند در زیر پوست به نواری بدون درد و سخت تبدیل می‌شود که پوست به داخل کشیده خواهد شد.

اگر دست سمت پستان آسیب‌دیده را بالا ببرید، باعث کشیده شدن پوست روی سینه می‌شود و یک شیاری روی سینه به چشم می‌خورد.

علائم موندور سینه

نحوه تشخیص بیماری موندور سینه چگونه است

بسیاری از افراد با مشاهده چنین علائمی به پزشک عمومی مراجعه می‌کنند، در این مواقع پس از معاینه و بررسی بیمار به فوق تخصص پستان ارجاع داده خواهد شد تا بررسی‌های تخصصی صورت گیرد.

پس از معاینات فیزیکی برای بررسی بیشتر روش‌های تشخیصی دیگر از جمله ماموگرافی یا انجام اسکن اولتراسوند نیز از بیمار خواسته می‌شود.

بیماری موندور سینه چگونه درمان می‌شود

معمولا درمانی برای این عارضه در نظر گرفته نمی‌شود؛ چرا که خود به خود درمان خواهد شد. احساس درد تنها تا چند هفته طول می‌کشد؛ اما علائم ظاهری تا چندین ماه باقی می‌ماند و پس از مدتی کاملا از بین خواهد رفت.

گاهی برای برخی از بیماران داروهای ضدالتهابی به‌صورت خوراکی یا موضعی بنا به تشخیص پزشک تجویز می‌شود. روش‌های خانگی مانند استفاده از کمپرس گرم بر ناحیه آسیب‌دیده نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

استراحت دادن به دست در سمت آسیب‌دیده یا استفاده از سوتین‌های مناسب برای کاهش علائم آزاردهنده کمک‌کننده است. 

به‌طور کلی باید بگوییم که در صورت نداشتن بیماری زمینه‌ای، جای نگرانی وجود ندارد و با انجام راهکارهای درمانی پزشک، پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

آیا بیماری موندور سینه، احتمال سرطان پستان را افزایش می‌دهد

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم این بیماری در ابتلا به سرطان نقشی ندارد و احتمال خطر ابتلا به این سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد.

با این حال بسیار مهم است که هرگونه تغییرات غیر طبیعی را که در سینه مشاهده می‌کنید، برای جلوگیری از عوارض جدی و درمان به موقع، به پزشک مراجعه کنید.

علائم موندور سینه

آیا بیماری موندور سینه دردناک است

این بیماری، وریدهای سطحی سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث ایجاد علائم ظاهری می‌شود. 

این علائم که در ابتدا به‌صورت طناب یا نواری شکل است باعث ایجاد درد می‌شود؛ اما پس از گذشت مدتی به‌صورت یک نوار فیبری بدون درد تبدیل خواهد شد.

کلام آخر

همانطور که گفتیم بیماری موندور سینه از عارضه‌های بسیار نادر در پستان است که به دلیل آسیب به عروق خونی یا برخی از فعالیت‌ها ایجاد می‌شود.

معمولا پزشک با علائم ظاهری که روی سینه وجود دارد، می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. در واقع از روی پوست به‌صورت یک طناب باریک بلند خود را از روی پوست نمایان می‌کند.

این بیماری خوشبختانه خطرناک نیست و باعث ایجاد عوارضی مانند سرطان نمی‌شود؛ اما از آنجایی که باعث علائم غیر طبیعی در سینه می‌شود، نیاز به بررسی توسط فوق تخصص پستان دارد؛ چرا که ممکن است نشانه بیماری‌های دیگر باشد.

هر زمان که علائم غیر طبیعی را در سینه خود مشاهده کردید، حتما برای درمان اقدام کنید تا با درمان به موقع نتایج موفقیت‌آمیزی حاصل شود.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید