X
اینستاگرام دکتر دلشاد
فرم درخواست
Loading...

در صورت نیاز به مشاوره میتوانید شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما در کمترین زمان با شما تماس بگیرند

چه ساعتی با شما تماس بگیریم؟

علائم پارگی پروتز سینه

09057734032 نوبت دهی
علائم پارگی پروتز سینه

اگر پروتز سینه در کرج انجام داده‌اید، باید در خصوص علائم پارگی آن نیز بدانید تا هنگام پارگی پروتز سینه، برای تشخیص زودهنگام و اقدام برای درمان به فوق تخصص پستان مراجعه کنید.

دکتر بلال دلشاد
دکتر بلال دلشاد

اگر پروتز سینه در کرج انجام داده‌اید، باید در خصوص علائم پارگی آن نیز بدانید تا هنگام پارگی پروتز سینه، برای تشخیص زودهنگام و اقدام برای درمان به فوق تخصص پستان مراجعه کنید.

در صورت پارگی، ممکن است محتویات پروتز که به‌صورت مایع یا ژل است به بافت اطراف سینه نشت پیدا می‌کند. 

اکثر پروتزها طوری طراحی شده‌اند که پس از گذشت ۱۰ تا ۲۰ سال نیاز به تعویض دارند؛ اما گاهی اوقات بدون هیچ مشکلی تا سال‌های طولانی پروتز را بدون مشکلی در سینه دارید.

معمولا پروتزهایی که مدت زیادی از آنها گذشته احتمال پارگی بیشتری دارند. علائم پارگی بسته به سن فرد، نوع پروتز، برند و روش جراحی متفاوت است.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که علائم پارگی پروتزهای آب و نمکی در مقایسه با پروتزهای سیلیکونی تفاوت قابل توجهی دارند.

علت پارگی پروتز سینه چیست

پروتزهایی که برای سینه استفاده می‌شود، حالت انعطاف‌پذیری دارند و به‌راحتی پاره نمی‌شوند. با این حال در برخی از مواقع نادر امکان پارگی به چنین دلایلی وجود دارد:

  • گذشت زمان زیادی از جراحی پروتز یکی از مواردی‌ست که منجر به پارگی می‌شود. احتمال ایجاد چنین مشکلی با انتخاب نوع نامناسب پروتز و جراحی توسط فرد غیر متخصص بیشتر خواهد شد.
  • آسیب فیزیکی شدید نیز احتمال ایجاد چنین مشکلی را دو چندان می‌کند. این مورد را با فعالیت بدنی اشتباه نگیرید.
  • گاهی به‌صورت تصادفی در طی جراحی پروتز قرار داده شده، سوراخ می‌شود که این مورد از اصلی‌ترین عامل پارگی است. در واقع اگر در ابتدا سوراخ بسیار ریز باشد، پس از مدتی سوراخ ایجاد شده بزرگتر می‌شود و در آینده منجر به پارگی خواهد شد.
  • سوراخ شدن تصادفی پروتز زمان بیوپسی سینه، زمانی که پزشک در حال بررسی و نمونه برداری از توده‌ای در سینه است.
  • فشرده شدن سینه در حین ماموگرافی؛ اما در پروتزهای سیلیکونی مدرن احتمال چنین مشکلی بسیار نادر است.
  • پروتزهایی که دارای پوشش نرم‌تری نسبت به انواع دیگر هستند، احتمال پارگی بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند.

به این مورد توجه داشته باشید که داشتن تماس فیزیکی یا دست زدن به سینه و موارد دیگری مانند سرفه یا عطسه منجر به پارگی پروتز سینه نمی‌شود. معمولا نیروی بیشتر منجر به چنین اتفاقاتی می‌شود.

علائم پارگی پروتز سینه

پارگی پروتز سینه چه علائمی دارد

علائم ناشی از این عارضه بسته به اینکه پروتز سیلیکونی یا نمکی دارید، متفاوت است. با این حال علائم بسیاری از آنها با یکدیگر مشابه است:

کاهش اندازه سایز سینه

این مورد بیشتر در پروتزهای نمکی قابل مشاهده است. در واقع این مدل پروتزها طی ۲ الی یا ۳ روز پس از سوراخ شدن کاملا تخلیه می‌شوند و محلول نمکی کاملا نشت می‌کند و توسط بافت اطراف جذب خواهد شد.

چنین کاهش سایز ناگهانی هشداری برای پارگی پروتز است. پروتزهای نمکی توسط بدن جذب می‌شود و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: شیردهی بعد از پروتز

احساس درد مداوم در سینه

احساس درد به دلیل فشار محتویات پروتز به بافت طبیعی سینه و ماهیچه‌های زیرین آن است. همچنین متوجه التهاب و کشیدگی پوست به دلیل کوچک‌تر شدن سایز سینه و افتادگی آن نیز خواهید شد.

بدشکلی سینه

در صورتی که پروتز سیلیکونی پاره شود، گاهی برای مدت طولانی متوجه کاهش سایز سینه خود نمی‌شوید؛ چرا که این مدل پروتز یک ماده ژل مانند ضخیم دارد که توسط بدن جذب نمی‌شود و در جای خود باقی می‌ماند، حتی در مواقعی که پروتز پاره شده باشد. با این حال بدن در این مواقع در اطراف بافت اسکاری ایجاد می‌کند.

با گذشت زمان این بافت زخمی‌ که در اطراف سیلیکون رشد می‌کند باعث ایجاد یک کپسول یا انقباضی سخت می‌شود که در نهایت منجر به تغییر شکل سینه خواهد شد.

ایجاد توده‌های سینه به دنبال پارگی پروتز سینه

در خصوص پروتزهای سیلیکونی باید بگوییم حتی اگر علائمی مانند تغییر شکل سینه نداشته باشید، کشف یک توده جدید می‌تواند نشانه پارگی پروتز باشد و نیاز به بررسی دارد.

علت پارگی پروتز سینه

نحوه تشخیص پارگی پروتز سینه چگونه است

اگر مشکوک به پارگی پروتز سینه هستید؛ باید فورا فوق تخصص جراح پستان مراجعه کنید، پزشک بررسی‌های لازم را برای تشخیص انجام می‌دهد.

در صورت نیاز، پزشک برای تایید تشخیص، MRI تجویز خواهد کرد. ام آر آی بهترین روش تصویربرداری برای بررسی پروتز است. 

سایر راهکارهای تشخیصی شامل انجام سونوگرافی است؛ اما این مورد نمی‌تواند روش دقیقی برای تشخیص باشد.

گزینه‌های جراحی برای پارگی پروتز سینه

اگر دچار پارگی پروتز سینه شده‌اید، باید برای جراحی اصلاحی به متخصص جراح پلاستیک مراجعه کنید. جراحی جهت برداشتن پروتز یا جایگزین نوع دیگر پروتز از گزینه‌های انتخابی است.

در حین جراحی، پروتز برداشته می‌شود. جراح برشی در سینه ایجاد می‌کند و پروتز پاره شده را خارج خواهد کرد. 

اگر پروتز سیلیکونی داشته‌اید، جراح ژل را خارج می‌کند و هرگونه بافت اسکار ایجاد شده را طی جراحی از بین خواهد برد.

پزشک فوق تخصص پستان در کرج نوع مدرن‌تری از پروتز را به شما پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند جایگزین پروتز پاره کند. 

در این مواقع پزشک ترجیح می‌دهد که پروتز را خارج کند و پس از مدتی مجددا پروتز دیگری را جایگزین کند.

در حین جراحی می‌توانید در صورت تمایل دیگر اقدامات زیبایی مانند لیفت سینه در کرج را در صورت نیاز انجام دهید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید